Odkrywali kryminalne zagadki Olsztyna

Projekt "Kryminalne zagadki Olsztyna" na UWM
Czym jest cyberprzestępczość? Jakie kryminalne zagadki kryje Olsztyn i jak mógłby wyglądać proces macochy Królewny Śnieżki? Odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie podczas inauguracji na UWM projektu "Kryminalne zagadki Olsztyna".

Projekt "Kryminalne zagadki Olsztyna" to pomysł pracowników Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej UWM. Skierowany jest on do uczniów szkół podstawowych w wieku 10-14 lat.  Rozpoczęty 5 lutego "rok akademicki" zakończy się w czerwcu. W tym czasie uczniowie trzy razy odwiedzą Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Dodatkowo wykładowcy poprowadzą również zajęcia dla nich i ich rodziców w szkołach podstawowych. Swoje umiejętności młodzi studenci będą mogli doskonalić też na platformie internetowej.

Świat wirtualny - co nam zagraża

- Opowiemy o kryminologii, ale troszeczkę inaczej, dostosowując tę wiedzę do percepcji tych najmłodszych. Chcemy przez zabawę, intrygujące i ciekawe pytania  przybliżyć niektóre problemy. W szczególności chcemy, aby ta wiedza dotarła do uczniów z małych miejscowości. W swojej karierze naukowej miałem już okazję spotykać się z uczniami szkół podstawowych i ta wiedza, którą reprezentujemy bardzo ich interesowała - wyjaśnia prof. Wiesław Pływaczewski, kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej UWM, kierownik projektu.

- Najważniejsze to dostosować poziom wypowiedzi do wieku dzieci. Ponadto należy im mówić o tym, co spotyka je na co dzień, z czym mogą mieć do czynienia zarówno w świecie realnym jak i w Internecie. Cyberprzestępczość jest właśnie takim istotnym tematem dla dzieci w wieku 10-14 lat - dodaje Natalia Dąbkowska z Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej UWM.

Zapraszamy także do materiału przygotowanego przez Radio UWM FM >> Przez zabawę pokazują dzieciom zagrożenia  

Jak wpaść na trop sprawcy?

Do projektu organizatorzy zaprosili olsztyńską policję, prokuratorów i sędziów.

- Kryminalne zagadki Olsztyna to dosyć nośny temat, bo tych zdarzeń kryminalnych na terenie całego województwa mamy kilkadziesiąt dziennie i tak naprawdę każde z nich jest taką zagadką. W formie zabawowej przedstawimy niektóre zdarzenia i w jaki sposób udało nam się wpaść na trop sprawcy. Oprócz tego porozmawiamy o kulisach naszej  pracy, prewencji, ruchu drogowym i cyberprzestępczości.  Będzie to dosyć duża dawka wiedzy, którą mam nadzieję, że wykorzystają potem w dorosłym życiu - mówi mł. insp. Edward Szydłowski zastępca komendanta wojewódzkiego policji.

Indeksy dla najlepszych

W 2018 roku gmina Działdowo złożyła wniosek o uczestnictwo w projekcie i pod koniec ubiegłego roku otrzymała informację, że znaleźli się wśród 11 wyłonionych gmin w województwie warmińsko-mazurskim. To właśnie dzieci z tej gminy jako pierwsze rozpoczęły zajęcia.

- Mamy osiem szkół w gminie i we wszystkich zrobiliśmy nabór. Wyjazd do Olsztyna potraktowaliśmy jako nagrodę dla 40 najlepszych uczniów. Mam nadzieję, że nasi podopieczni zdobędą tutaj dodatkową wiedzę i umiejętności. Takie inicjatywy są bardzo ważne. W naszej gminie są bardzo małe szkoły, więc już sam przyjazd do Olsztyna, na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, spotkanie z profesorami, ale także dziećmi z innych szkół na pewno  będzie dużym doświadczeniem dla nich - wyjaśnia Mirosław Zieliński, wójt gminy Działdowo.

- Uczniowie odebrali indeksy, więc na pewno czują się bardzo dowartościowani. Są to dzieci uczące się najlepiej, ze średnią ocen powyżej 5, ale także wyróżniające się w sporcie czy czynie społecznym - dodaje  Urszula Cieślińska, dyrektorka szkoły podstawowej w Księżym Dworze.

Krasnoludki o zabójstwie Królewny Śnieżki

Po uroczystej inauguracji i wręczeniu indeksów uczniowie wysłuchali wykładu profesora Wiesława Pływaczewskiego o kryminologii, czym się ona zajmuje i w jaki sposób dotyka każdego z nas. Później udali się do mini sali sądowej i mogli się przyjrzeć, jak wygląda praca sędziów, prokuratorów i adwokatów.

- Przygotowaliśmy rozprawę sądową, ale w wersji humorystycznej. Zła macocha oskarżona jest  o podżeganie do zabójstwa i zabójstwo Królewny Śnieżki. My jesteśmy krasnoludkami - świadkami w sprawie. Nie chcemy zbyt dużo zdradzać, ale w naszej opowieści będzie troszkę inaczej niż w bajce, bo zaistnieje pewna intryga. Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy młodzież do tego, aby w przyszłości przyszli do nas na studia - mówią studentki Wydziału Prawa i Administracji.

W projekt włączyła się również Biblioteka Uniwersytecka, która bardzo chętnie bierze udział w tego typu przedsięwzięciach. Część zajęć odbędzie się właśnie w bibliotece, a przy okazji uczniowie zwiedzą obiekt.

- Chcemy w ten sposób pokazać, że biblioteka nie musi się jedynie kojarzyć z wypożyczaniem książek. Jest to również miejsce, gdzie można się uczyć, odrabiać pracę domową, a nawet miło spędzić czas ze swoimi znajomymi - dodaje dr inż. Scholastyka Baran, dyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej. 

 „Kryminalne zagadki Olsztyna. Podniesienie kompetencji społecznych, poznawczych i komunikacyjnych dzieci szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego poprzez edurozrywkę/eduzabawę” to projekt realizowany przez Katedrę Kryminologii i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, III Oś priorytetowa „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.1 „Kompetencje w szkolnictwie wyższym”. Instytucja pośrednicząca NCBiR. W tym roku udział w projekcie weźmie pięć gmin, a w przyszłym sześć.

Sylwia Zadworna

w kategorii