Nowy profesor - Irena Giełwanowska

prof. Irena Giełwanowska
Prof. Irena Giełwanowska z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM odebrała 14 marca nominację profesorską z rąk prezydenta RP.

Prof. Irena Giełwanowska jest botanikiem, pracuje w Katedrze Fizjologii i Biotechnologii Roślin Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. Jej specjalnością badawczą jest cytologia i embriologia roślin. Absolwentka biologii ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Niemal od razu po studiach rozpoczęła pracę naukową.

— Moje życie to rośliny, czuję i rozumiem je najbardziej – mówi.

Zainteresowania rzadkimi gatunkami spowodowały, że dwa razy wyjeżdżała do Antarktyki. Prawie cały rok spędziła na stacji im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, gdzie zbierała materiał do badań. Badała komórki śmiałka antarktycznego i odkryła ich niezwykłe cechy, m.in. specyficzną budowę chloroplastów, mitochondriów i peroksysomów. Sprawdzała także, jak te gatunki zachowują się pod wpływem niskiej i bardzo wysokiej temperatury.  Dzięki niej w szklarniach kortowskich ogrodów znajduje się jedyna w Polsce tak duża - 17 gatunków traw i goździkowatych – kolekcja roślin przywiezionych z Arktyki i Antarktyki.

— Życie toczy się dalej, znów siedzę w laboratorium. Nawet w wolnym czasie zajmuję się roślinami, bo osiem godzin dziennie to za mało na moje badania – dodaje prof. I. Giełwanowska.

Irena Giełwanowska otrzymała nominację profesora nauk biologicznych. Jest 48. kobietą profesorem na UWM. Przed nią nominację profesorską w dziedzinie nauk fizycznych otrzymała Danuta Kruk z Wydziału Matematyki i Informatyki.

opr. mah na podst.  Gazeta  Olsztyńska