Nowy profesor - Honorata Cybula

Dr hab. Honorata Cybula, prof. UWM na mocy postanowienia Prezydenta RP otrzymała tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne.

Życie naukowe prof. dr hab. Honoraty Cybuli jest związane przede wszystkim z chóralistyką. Jak mówi, plany na etap kariery naukowej po otrzymaniu tytułu profesora zwyczajnego, również dotyczą działalności chóralnej. 

- Wszystkie moje plany na ten rok dotyczą obszarów, nad którymi pracowałam do tej pory. Są one związane z szeroko pojętą chóralistyką: z koncertowaniem, dokonaniem prawykonań, komponowaniem, prowadzeniem warsztatów i oczywiście z prowadzeniem zajęć dydaktycznych w Instytucie Muzyki Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Tytuł profesorski traktuję jako podsumowanie swojej dotychczasowej działalności artystycznej, naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Planuję nadal realizować się w wybranych obszarach artystycznych i naukowych – mówi. 

Z okazji Światowego Dnia Muzyki, który przypada 1 października, prof. Honorata Cybula wraz z chórem „Camerata” planuje koncert, podczas którego nastąpi prawykonanie utworu Jakuba Wojciechowskiego „Da pacem Domine”. W grudniu wybiera się z kolei do Bratysławy (Słowacja) na XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Adwentowej I Bożonarodzeniowej.

- Planuję również jesienią tego roku wydać swoje kompozycje sakralne, które powstały na przestrzeni ostatnich trzech lat. Utwory te wymagają już tylko korekty edycyjnej i wydania drukiem - dodaje.

Prof. Cybula jest interpretatorem muzyki chóralnej a cappella różnych epok, a także dzieł wokalno-instrumentalnych. Prowadziła jako dyrygent koncerty dla publiczności Polski, Anglii, Austrii, Belgii, Białorusi, Estonii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Łotwy, Majorki, Macedonii, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, a także Włoch. Prezentowała polską muzykę chóralną na wielu festiwalach chóralnych – polskich oraz zagranicznych w Anglii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, na Litwie i na Majorce.  W krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych zdobyła z prowadzonymi przez siebie zespołami ponad 30 najwyższych nagród i wyróżnień: Grand Prix, I miejsca, Złote Medale oraz nagrody indywidualne dla dyrygenta. W swoim dorobku ma szereg nagrań radiowych, m.in. dla Radia Watykańskiego i Radia WDR w Kolonii oraz wydanie ponad 15 płyt CD i DVD z muzyką wokalną. Ponadto jest autorką książek o muzyce chóralnej, opracowań pieśni ludowych, kolęd i pieśni patriotycznych na chór mieszany i na chór o głosach równych, kompozytorką kolęd i utworów o charakterze religijnym. Była jurorem wielu ogólnopolskich i regionalnych konkursów chóralnych i wokalnych oraz wykładowcą realizowanych w Polsce i w Europie muzycznych projektów dla dyrygentów i nauczycieli. Koordynowała w regionie warmińsko-mazurskim program edukacyjny Narodowego Centrum Kultury w Warszawie Śpiewająca Polska (2006-2014). Organizowała polsko-niemieckie projekty chóralne oraz festiwal Iławskie Spotkania Chóralne.

Na co dzień pracuje w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki UWM. Prowadzi zajęcia z dyrygowania, kształcenia słuchu oraz zespołów wokalnych. W obszarze jej zainteresowań badawczych znajdują się: ekspresja dzieła muzycznego w przestrzeni koncepcji twórczej i jej realizacji artystycznej, komunikacja dyrygenta z zespołem chóralnym oraz kształtowanie i doskonalenie umiejętności wokalnych dziecka.

Wręczenie nominacji profesorskich w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z udziałem prof. Honoraty Cybuli ma odbyć się jesienią.  

mw