Nowy profesor - Chi Tran

Kolejnym nowym profesorem na UWM jest prof. Chi Tran. Andrzej Duda, prezydent Polski wręczył mu w Belwederze nominację profesorską 26 stycznia.

Prof. dr hab. inż. Chi Tran jest kierownikiem Zakładu Geotechniki i Budownictwa Drogowego na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z ponad 10 przedmiotów.

Prof. Chi Tran urodził się w 1944 r w Hanoi w Wietnamie. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Wodnego Politechniki w Hanoi z 1967 r. Po studiach rozpoczął pracę jako asystent w Wyższej Szkole Komunikacji w Hanoi Wietnam. Następnie w latach 1972 - 1979 pracował jako inżynier w Instytucie Badawczo-Projektowym Ministerstwa Komunikacji w Wietnamie. W 1980 r. przyjechał na staż naukowy do Polski. Wygrał, bowiem konkurs na zagraniczne studia doktoranckie. Odbywał go na Wydziale Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej. Tam w 1987 r. uzyskał stopień doktora, a w 2001 r. - stopień doktora habilitowanego. Od 2001 r. mieszka w Olsztynie i jest zatrudniony na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim na stanowisku profesora UWM.

- Wybrałem Olsztyn, bo w tamtym czasie uniwersytet akurat potrzebował kogoś takiego jak ja, czyli doktora habilitowanego. Miasto podoba mi się. Zapewnia mi pracę i spokój - mówi prof. Tran.

Stan cywilny: żonaty, troje samodzielnych dzieci.  Profesor jest członkiem Towarzystwa Naukowego EUROMECH. Jego prywatne zainteresowania to filozofia, matematyka, logika i technologia przetwarzania i komunikacji informacji (ICT), muzyka klasyczna oraz literatura piękna. W wolnych chwilach lubi pływać.

- Tytuł profesora traktuję jako wielkie wyróżnienie i uhonorowanie całej mojej dotychczasowej pracy. Bardzo się z niego cieszę. Chociaż mam już swoje lata, to nie traktuję go jako zamknięcia mojej kariery naukowej. To tylko zamknięcie pewnego etapu. Mam jeszcze wiele planów związanych z nauką – zapewnia prof. Tran.

lek

w kategorii