Prof. dr hab. Andrzej Rychlik ukończył Wydział Weterynaryjny Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie w 1984 roku. Pracę zawodową rozpoczął w 1984 r. na stanowisku asystenta stażysty w Katedrze Chorób Wewnętrznych Wydziału Weterynaryjnego ART w Olsztynie. Stopień doktora uzyskał w 1991, a doktora habilitowanego w 2003. W 2006 r. uchwałą Senatu został mianowany na stanowisko profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W 1997 roku uchwałą Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii, uzyskał tytuł specjalisty chorób psów i kotów.
Zainteresowania naukowe profesora są związane z diagnostyką, patologią i terapią chorób wewnętrznych zwierząt. Głównym obszarem jego badań naukowych jest gastroenterologia zwierząt towarzyszących, ze szczególnym uwzględnieniem endoskopii w rozpoznawaniu i leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego u psów.
Dotychczasowy dorobek naukowy prof. dr hab. Andrzeja Rychlika obejmuje ogółem 192 pozycje (w tym 45 prac z listy filadelfijskiej i 60 publikacji spoza listy filadelfijskiej), który powstał we współpracy z ośrodkami naukowymi z kraju i zagranicy, m.in. Słowacji, Hiszpanii czy Portugalii.
Prof. dr hab. Andrzej Rychlik jest promotorem czterech przewodów doktorskich, recenzentem w dwóch przewodach habilitacyjnych oraz w dziesięciu rozprawach doktorskich.
Profesor jest również bardzo zaangażowany w działalność dydaktyczną i organizacyjną. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z sześciu przedmiotów realizowanych na wydziale. Jest także opiekunem naukowym koła naukowego Techniki obrazowania w diagnostyce chorób małych zwierząt. Od 1998 prowadzi wykłady i zajęcia praktyczne dla słuchaczy studiów specjalizacyjnych Choroby psów i kotów w Olsztynie, Warszawie i Lublinie. Organizuje i prowadzi kursy dla lekarzy weterynarii z zakresu diagnostyki laboratoryjnej oraz warsztaty dla lekarzy weterynarii wolnej praktyki z zakresu endoskopii małych zwierząt.
Prof. dr hab. Andrzej Rychlik pełni funkcję kierownika Katedry Diagnostyki Klinicznej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM. Jest również kierownikiem studiów doktoranckich na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i członkiem Rady Naukowej Szkoły Doktorskiej UWM. Pełni również funkcję kierownika Podyplomowego Studium Specjalizacyjnego Choroby psów i kotów.
Zaangażowanie profesora w proces doskonalenia działalności dydaktycznej i organizacyjnej na wydziale wyraża się w uczestnictwie w pracach Wydziałowej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia oraz Wydziałowej Komisji Dydaktycznej. Wyrazem znacznego zaangażowania profesora w rozwój nauki i proces kształcenia lekarzy praktyków jest członkostwo w komitetach organizacyjnych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych (był członkiem ponad 20 z nich).
Profesor został wyróżniony Nagrodą Naukową PTNW, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz ośmiokrotnie Nagrodą Rektora.
ar