Nowy partner - uniwersytet Liaoning

podpisanie umowy
Dwudziestu studentów z Chin od przyszłego roku akademickiego rozpocznie studia na UWM. To pierwszy efekt porozumienia o współpracy, które podpisał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM i Xing Baojun, rektor Uniwersytetu Technicznego Liaoning w Chinach (LNTU).

List intencyjny w sprawie nawiązania współpracy, który rektorzy podpisali 29 listopada obejmuje następujące obszary: wymiana pracowników i studentów, podejmowanie wspólnych badań i publikacji, udział w seminariach i spotkaniach naukowych, wymiana materiałów naukowych i publikacji, tworzenie krótkoterminowych programów naukowych i wspólne działania badawcze. Porozumienie to ze strony UWM będzie realizować Wydział Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa.

Chińczycy chcą współpracę nawiązać jak najszybciej i gotowi są ponieść koszty kształcenia 20 swoich studentów na kierunku geodezja i geoinformatyka w języku angielskim na studiach magisterskich już od roku akademickiego 2019/20.

- Poza tym bardzo liczymy na współpracę w zakresie badań naukowych - podkreśla rektor Xing Baojun.

Jak doszło do nawiązania kontaktów właśnie z LNTU?

- To wynikło z moich wcześniejszych kontaktów z naukowcami z Chin i wielokrotnych wizyt w Chinach – wyjaśnia dr. hab. Paweł Wielgosz, dziekan WGIPiB.

Rektor Xing Baojun zdradził też, że jego współpracownicy szukali uczelni mającej profil badawczy podobny do LNTU. Poziom badań prowadzonych na olsztyńskiej geodezji uznali za wysoki.

- Ich geodezja w rankingach znajduje się na 5. miejscu w Chinach na 80 uczelni, które ją prowadzą. Nasza – na 4. w Polsce - uzupełnia prof. Wielgosz. Poza tym Chińczyków bardzo interesuje nawigacja satelitarna, która na WGIPiB jest bardzo mocna.

Uniwersytet Techniczny Liaoning (LNTU) powstał w 1949 r. Znajduje się w mieście Fuxin. Jest to miasto w północno-wschodnich Chinach, w prowincji Liaoning. Liczy ponad 702 tys. mieszkańców. Prefektura miejska zaś ok. 2 mln. LNTU został uznany przez Radę Państwa Chin za jeden z 88 najważniejszych (kluczowych) uniwersytetów i otrzymał uprawnienia do przyjmowania studentów zagranicznych (jako jedna z 200 uczelni krajowych) oraz przyznawania stopni inżynierskich oraz tytułów magisterskich i doktorskich. Uniwersytet ma 18 wydziałów, m.in.: Inżynierii Zasobów i Środowiska, Inżynierii Mechanicznej, Geodezji i Kartografii, Administracji Biznesowej, Architektury, Oprogramowania, Zawodowy, Nauk. Na LNTU pracuje 200 profesorów, 400 profesorów nadzwyczajnych, 400 starszych wykładowców i 200 doktorów lub doktorantów podejmujących studia doktoranckie. Obecnie oferuje 68 programów studiów licencjackich i wyższych. Studiuje na nim ok. 25 tys. studentów. LNTU dysponuje własnym kampusem w cichej i pięknej okolicy.

w kategorii