Nowatorskie operacje nadzieją dla chorych na nowotwory

Zmień rozmiar tekstu

szpital uniwersytecki
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym odbył się pierwszy zabieg chemioembolizacji guza wątroby. W Polsce wykonuje się go bardzo rzadko.

Olsztyński Uniwersytecki Szpital kliniczny przeprowadził 15 grudnia dwa nowatorskie zabiegi na pacjentach z nowotworami wątroby. Zabiegi wykonał dr Dariusz Zadrożny, kierownik nowo powstałej Kliniki Chirurgii Onkologicznej z Chirurgią Wątroby.

- Chemioembolizacja guza wątroby to metoda polegająca na podaniu chemioterapii bezpośrednio do guza z jednoczesnym zamknięciem możliwości przepływu krwi przez niego. To powoduje, że chemioterapeutyk może działać zdecydowanie dłużej, potrafi być uwalniany przez 2 tygodnie. Oprócz tego działa bezpośrednio w guzie, w związku z czym jego działanie uboczne jest mniejsze – wyjaśnia dr Dariusz Zadrożny.

Zabieg ten jest bardzo skomplikowany i w Polsce wykonuje się go bardzo rzadko. Jak powiedział prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. uczelni medycznej, przeprowadzenie zabiegu chemioembolizacji guza wątroby wymaga wysokich umiejętności ze strony lekarzy. Była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona na Warmii i Mazurach.

- Do tej pory tego typu operacje wykonywano jedynie w dwóch ośrodkach w Polsce. Udało nam się utworzyć zespół, w skład którego wchodzą specjaliści w tej dziedzinie z całej Polski. Mamy nadzieję, że tego typu zabiegi już wkrótce będą normą – mówi lek. med. Łukasz Grabarczyk, koordynator medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Obie operacje zostały sfinansowane przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz UWM.

opr. syla