Nowa siedziba wydziałów za 2 lata

UWM ogłosił przetarg na budowę siedziby Wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych przy ul. Warszawskiej 98. Daje wykonawcom 2 lata.

Nowy obiekt powstanie według projektu budowlanego, który przygotowało biuro architektoniczne Sosak i Sosak Projekt znanego olsztyńskiego architekta Stanisława Sosaka. Dokumentacja budowlana została wykonana zgodnie z wcześniejszą koncepcją architektoniczną przygotowaną przez Biuro Pracopol Usługi Projektowe Jacek Dobielski z Mrągowa.

Nowa siedziba WNS i WPiA będzie mieć ponad 12,5 tys. m2 powierzchni. Każdy wydział otrzyma w niej po ponad 2 tys. m2 do własnej dyspozycji, oprócz tego ponad 7 tys. m2 to część wspólna.

Budynek, częściowo podpiwniczony, będzie mieć od 2 do 4 kondygnacji nadziemnych. Jego maksymalna wysokość wyniesie ok. 18 m. Dach płaski.

W budynku zaprojektowano 6 klatek schodowych i 2 windy, a także podnośnik dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie znajdą się: sale wykładowe, ćwiczeniowe, seminaryjne, komputerowe, sala sądowa, ćwiczeń form teatralnych, przedszkolna, logopedyczna, zajęć praktyczno-technicznych, sala muzyczna i laboratorium kryminalistyczne. Oprócz tego będą pomieszczenia techniczne i administracyjne, dziekanaty, pokoje pracowników dydaktyczno-naukowych itp.

Elewacja budynku będzie wykończona okładziną z cegły klinkierowej. Ma nawiązywać do zabytkowej architektury starej części Kortowa, ale będzie także współgrać z byłymi koszarami przy al. Warszawskiej.

Wykonawca będzie zobowiązany prowadzić inwestycję dwuetapowo, umożliwiając przeniesienie użytkowników z rozbieranego dotychczasowego budynku WPiA do obiektu nowego.

Termin otwarcia ofert mija 10 lutego 2016 r.

- Zamierzamy rozpocząć budowę na wiosnę i ma ona przebiegać w 2 etapach - mówi dr inż. Aleksander Socha, kanclerz UWM. - Najpierw powstanie część dla Wydziału Prawa i Administracji. Kiedy będzie już gotowa, prawnicy wyprowadzą się z budynku, który zajmują teraz. Dopiero wtedy będzie można go zburzyć i w jego miejscu rozpocząć budowę nowego, do którego wprowadzi się Wydział Nauk Społecznych.

Według pierwotnego planu w nowym gmachu miało znaleźć się również miejsce dla Studium Języków Obcych. Ostatecznie jednak studium, które obecnie mieści przy ul. Obrońców Tobruku, ma być przeniesione do budynku naprzeciwko siedziby Wydziału Humanistycznego przy ul. Kurta Obitza.

Zakończenie budowy powinno nastąpić 30.03.2018 r., w tym I etapu - do końca marca 2017 r.

lek