Naukowcy z UWM podzielą się wiedzą i doświadczeniem

Zmień rozmiar tekstu

Katarskie Centrum Badań, Studiów i Szkoleń Rolniczych Al.-Sulaiteen rozpoczyna współpracę z UWM. Naukowcy z UWM pomogą rozwijać rolnictwo.

Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały umowę o współpracy z przedstawicielami Centrum Badań, Studiów i Szkoleń Rolniczych Al.-Sulaiteen z Kataru, państwa położonego we wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską (3.10). Porozumienie obejmuje m.in. prowadzenie wspólnych badań, wymianę studentów i naukowców, organizowanie dwustronnych seminariów, publikowanie prac naukowych w czasopismach, wymianę publikacji, podręczników i książek.

Ze strony UWM umowę będą realizować naukowcy z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, przedstawiciele Kataru bowiem  są szczególnie zainteresowani współpracą w dziedzinie rolnictwa, hodowli zwierząt oraz projektowania terenów zielonych.

Jak zaznaczył rektor prof. Ryszard Górecki, obszar nauk rolniczych i nauk o żywności to mocna strona Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i w tym obszarze badawczym nasza uczelnia znajduje się w czołówce polskich placówek naukowych.

-Jesteśmy także  niekwestionowanym liderem w kształceniu specjalistów branży mleczarskiej – podkreślał rektor prof. R. Górecki.

Khalid Abdullah Al Sulaiteen (na zdj. trzeci z lewej), podpisujący umowę ze strony Centrum Badań, Studiów i Szkoleń Rolniczych Al.-Sulaiteen, zaznaczył, że podpisane porozumienie to początek długofalowej współpracy.

- Rozwijanie współpracy w dziedzinie nauk rolniczych i hodowli zwierząt to dla nas sprawy priorytetowe, nie mamy bowiem fachowców w tej dziedzinie – mówił.

Jak poinformował dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa prof. Krzysztof Młynarczyk, pierwszym krokiem współpracy będzie wspólna konferencja naukowa.

W marcu przedstawiciele Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa z prof. Krzysztofem Młynarczykiem uczestniczyli w targach rolniczych Agriteq w Doha – stolicy Kataru. O wizycie piszemy TUTAJ

mah