Nauka na wesoło

Rozpoczęły się 14. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Każdy – niezależnie od wieku - znajdzie dla siebie coś ciekawego, ponieważ organizatorzy przygotowali w tym roku 470 różnych atrakcji.

W Olsztynie już po raz 14. uczeni popularyzują naukę w zabawnej i niecodziennej formie (21-23.09.). Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a także inne instytucje kulturalne i oświatowe z miasta i regionu przygotowały liczne pokazy, warsztaty, prezentacje, wykłady na wesoło, wycieczki, konkursy i przedstawienia teatralne.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbyło się 21 września w Bibliotece Uniwersyteckiej.

- Zapraszamy do udziału w przygotowanych specjalnie na tę okazję wielu atrakcjach. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki to nie tylko wykłady i warsztaty, ale także spotkania ze znanymi osobami – mówił podczas oficjalnego otwarcia prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki.

Jedną z tych osób był Krzysztof Hołowczyc, znany kierowca rajdowy, który wraz z przedstawicielami służb mundurowych mówił m.in. o bezpieczeństwie na drodze.

W tym roku Centrum Nauki Kopernik przygotowało interaktywną wystawę „Eksperymentuj". Ekspozycja pozwala zdobyć przez zabawę wiedzę z zakresu fizyki, biologii i matematyki, a samodzielnie przeprowadzane doświadczenia i eksperymenty w naturalny sposób pobudzają ciekawość świata. Tegoroczne atrakcje to m.in. tablica Galtona, szyfry, łamigłówki, najszybsza zjeżdżalnia, wirujące krzesełko, uwięziona piłka, stanowisko próżniowe, półkule magdeburskie, kula plazmowa, znikające barwy, trójwymiarowa układanka - Ludzkie ciało.

- Przyjechaliśmy zobaczyć m.in. wystawę Centrum Nauki Kopernik. W planach mamy także badanie jakości powietrza i wody z mobilnym laboratorium monitoringu środowiska. Chcemy też obejrzeć spektakl „Pampilio". Jesteśmy tu po raz pierwszy i widzę, że uczniom bardzo się podoba – mówi Emilia Nadolska, nauczycielka przyrody ze szkoły podstawowej w Dąbrównie.

Park Edukacyjny Interakcje zabrał zwiedzających w podróż po planetach. Dzięki słuchawkom każdy mógł wsłuchać się w ich brzmienie. Ponadto na ekranach multimedialnych znajdowały się ciekawostki dotyczące każdej planety oraz Słońca.

- Szum, dziwne odgłosy, takie kosmiczne, jak lawa – opowiadają Amelka, Dawid i Bartek, uczniowie I klasy ze szkoły podstawowej nr 25 w Olsztynie.

W Parku Edukacyjnym Interakcje znalazły się także urządzenia naukowe - wielka kołyska Newtona, generator van de Graffa, Elektryczny Labirynt, koło optyczne "Wirujący krater", kule plazmowe, lewitująca piłka, rower elektrownia oraz pisanie lustrzane.

W Collegium Biologiae uczeni prezentowali orzechy z różnych stref klimatycznych świata. Niektóre z nich można było spróbować, o innych dowiedzieć się, że można je zastosować jako środek piorący, kosmetyki czy źródło energii elektrycznej.
Ogniste efekty specjalne, obrotowe mini-tornado, pokaz barwnych płomieni rodem z Hogwartu można było obejrzeć w „Strefie wiedzy PGNiG S.A.".

Katedra Biochemii Żywności zorganizowała warsztaty „Żelowe mapy białkowe - pół żartem, pół serio". Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, w jaki sposób otrzymać jedno- i dwuwymiarowe, barwne, żelowe mapy białkowe. Zobaczyli, w jaki sposób otrzymać białka z materiału biologicznego, czy białka mogą wędrować, czy są one wrażliwe, co to są paski żelowe i co łączy mega żele i żelki z żelowymi mapami białkowymi.

- Bardzo mi się podoba. Jest super. Moje marzenie to pracować w przyszłości w laboratorium. Nad studiami jeszcze się nie zastanawiałam. Mam czas. Możliwe, że wybiorę jakiś kierunek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim – mówi Żaneta Marzyńska, uczennica II klasy LO 6.

14. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki potrwają do piątku.

syla

w kategorii