Nasza przedstawicielka w ERU

Dr Justyna Michałek z Katedry Psychologii Rozwoju i Edukacji UWM została przedstawicielem Polski w Sekcji Młodych Naukowców Europejskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwojowej (Early Researchers Union – European Association of Developmental Psychology – ERU EADP) - organizacji zrzeszającej młodych naukowców zajmujących się psychologią rozwoju.

We wrześniu ub. r. dr Justyna Michałek uczestniczyła w warsztatach organizowanych dla młodych naukowców przez International Society for the Study of Behavioural Development (ISSBD) w Budapeszcie.

- To były trzy intensywne, ale i owocne dni. Wysłuchałam wystąpień uznanych światowych badaczy zajmujących się tematyką rozwoju, uczestniczyłam w warsztatach metodologicznych, ale przede wszystkim miałam okazję poznać innych młodych naukowców – głównie z Europy Środkowo-Wschodniej i przyjrzeć się ich pracy badawczej. Poza tymi korzyściami, za niezwykle cenne uznaję spotkanie z dr Radosvetą Dimitrovą z Tilburg University w Holandii – przewodniczącą ERU EADP, która zaproponowała mi funkcję przedstawiciela Polski – mówi dr Michałek. - Jako przedstawiciel Polski chcę rozpowszechnić informacje o organizacji wśród polskich młodych naukowców zajmujących się tematyką rozwoju człowieka. Chcę zachęcić ich do wstąpienia do ERU. Wydaje mi się, że jest co promować. Właściwie współpracę zaczęłam od września ubiegłego roku, a już mogę ocenić, że inicjatywa ta jest niezwykła. Poznaję pełnych entuzjazmu młodych naukowców z Europy, którzy chcą działać i są bardzo kreatywni – opowiada dr Michałek.

Naukowcy regularnie kontaktują się za pośrednictwem Skype’a. Omawiają dotychczasowe przedsięwzięcia, planują kolejne oraz dzielą się nowymi pomysłami. Obecnie pracują nad tworzeniem tematycznych grup badawczych. Dodatkowo jako członkowie ERU otrzymują propozycje współpracy przy różnych projektach badawczych pod okiem bardziej doświadczonych naukowców. Dzięki newsletterowi regularnie otrzymują informacje o konferencjach, grantach, stypendiach itp. Inną inicjatywą ERU są warsztaty pisania artykułów.

- W trakcie XVI Europejskiej Konferencji Psychologii Rozwojowej organizowanej przez EADP w Lozannie, dla członków ERU zorganizowane zostały warsztaty pisania artykułów naukowych, których efektem stały się artykuły gotowe do wysłania do redakcji wiodących czasopism zajmujących się tematyką rozwoju człowieka. W związku z tym, że inicjatywa ta cieszyła się sporym zainteresowaniem i efekt też okazał się pozytywny, w planach są kolejne edycje. Mam nadzieję, że również będę miała okazję w nich uczestniczyć. W bardziej ogólnym wymiarze liczę, że członkostwo w ERU przyczyni się do tworzenia i realizacji takich projektów badawczych, które poszerzą dotychczasową wiedzę dotyczącą rozwoju człowieka. Poza tym mam nadzieję, że powyższe informacje o ERU staną się inspiracją przynajmniej dla niektórych olsztyńskich młodych naukowców w poszukiwaniu podobnych organizacji w swoich dziedzinach – dodaje dr Michałek.

ERU EADP jest organizacją zrzeszającą doktorantów oraz doktorów (do 4 lat po uzyskaniu tytułu) zajmujących się tematyką rozwoju w cyklu życia, ale także uwzględniających kontekst międzykulturowy. Okazało się, że młodzi naukowcy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej dotychczas tylko w niewielkim wymiarze uczestniczyli w działaniach sekcji, stąd spotkanie w Budapeszcie było dobrą okazją do nawiązania współpracy. Obecnie w ERU EADP działają młodzi naukowcy zajmujący się psychologią rozwoju z większości krajów Europy.

JM

w kategorii