Nasz student mistrzem Polski w Lidze Akademickiej

w środku Miłosz Miotk
Miłosz Miotk, student III r. informatyki UWM pierwszym studenckim mistrzem Polski Ligi Akademickiej gry Gwint. Wywalczył pamiątkową statuetkę, medal i wycieczkę do studia projektowego.

Zakończyły się rozgrywki 5. sezonu rozgrywek Ligi Akademickiej. Tytuł pierwszego mistrza Polski w grze karcianej Gwint zdobył Miłosz The Moses Miotk, student III r. informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM. Pamiątkową statuetkę, medal i gratulacje otrzymał z rąk prof. Jerzego Przyborowskiego, prorektora ds. kształcenia i studentów. Obecny był także Maciej Rausch, założyciel Ligi Akademickiej, który przekazał zwycięzcy symboliczny czek na 1 tys. zł.

- Mistrzostwa zaczęły się w październiku od fazy eliminacyjnej, z UWM do Gwinta zgłosiły się 3 osoby. Ponieważ w rozgrywkach z każdej uczelni może uczestniczyć tylko 1 zawodnik, musiałem pokonać rywali w eliminacjach wewnętrznych. Potem były kolejne eliminacje aż doszedłem do finału. Gwint to gra karciana polskiej produkcji, osadzona w świecie Wiedźmina. Trochę jest podobna do brydża, zwycięstwo gwarantuje wygranie 2 z 3. rund – opowiada Miłosz.

Miłosz zaczął grać w Gwint ponad 2 lata temu. Gra w zależności od ilości wolnego czasu.

- Od 2 lat staram się jednak grać w miarę regularnie. Być może znowu powalczę o tytuł mistrza – dodaje.

Oprócz statuetki, medalu i czeku na 1 tys. zł, Miłosz otrzymał wiele nagród rzeczowych oraz wycieczkę do studia producenta gry, firmy CD Projekt Red.

Liga Akademicka to największa polska platforma rywalizacji przeznaczona dla studentów. Działa od 2017 r. Zorganizowała już 5 sezonów gier.

- W roku akademickim organizujemy 2 sezony gier. Studenci z całego kraju, zgrupowani w reprezentacje poszczególnych uczelni rywalizują ze sobą w grach komputerowych. W 5 sezonie, który teraz się zakończył uczestniczyło ok. 1600 studentów z 95 uczelni. W tym sezonie grali m.in. w League of Legends, i Rainbow Six Siege. Każdy polski student może zagrać, udział w lidze jest bezpłatny – mówi Maciej Rausch.

Miłosz Miotk nie jest jedynym graczem ligi z naszej uczelni. Na UWM działa nieformalna grupa studencka Dziki, która również uczestniczy w ligowych rozgrywkach. W tym sezonie grała w Rainbow Six Siege.

Gwint Wiedźmińska Gra Karciana, jak można przeczytać na internetowej stronie „ to dynamiczne, pełne intryg starcia potężnych armii, gdzie o zwycięstwie decyduje nie tylko szczęście, ale przede wszystkim umiejętności gracza: intuicja, improwizacja i strategiczne myślenie”. Producentem gry jest CD Projekt Red.

mah
na zdj. od lewej: prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów, Miłosz Miotk, Maciej Rausz