Nasi studenci najlepsi w międzynarodowym konkursie EUROPEL

zwycięska ekipa studentów WNoŻ
Studenci Wydziału Nauki o Żywności ponownie najlepsi w międzynarodowym konkursie oceny sensorycznej produktów mleczarskich EUROPEL. W konkursie startowało 60 studentów z 6 krajów.

W tym roku konkurs sensorycznej oceny produktów mleczarskich EUROPEL odbył się we Francji. Z Polski startowała drużyna 6 studentów Wydziału Nauki o Żywności UWM, członków koła naukowego technologów mleczarstwa: Dominika Dobrzycka, Ewelina Ryszewska, Arkadiusz Rosiak (zespół nr 1), Natalia Kotowska, Martyna Rychta, Martyna Kozak (zespół nr 2). Nasi studenci znakomicie poradzili sobie w kraju serów, zdobywając 12 wyróżnień – 6 indywidualnych i 6 grupowych.

W tym roku zmagania konkursowe toczyły się w Krajowej Szkole Przemysłu Mleczarskiego i Biotechnologii ENILBIO w Poligny, która już 130 lat kształci specjalistów w dziedzinie żywności, serów i innych produktów mlecznych, biotechnologii oraz inżynierii biologicznej produktów fermentowanych. Konkurs trwał od 12 do 16 marca. Uczestnicy otrzymali do oceny 5 próbek w 5 kategoriach produktów mlecznych: mleko, masło, ser camembert, ser morbier (francuski ser półtwardy wytwarzany z mleka krowiego) i ser comte (półtwardy, dojrzewający, podpuszczkowy z niepasteryzowanego mleka krowiego, jeden z najbardziej popularnych francuskich serów).

- Wytypowaliśmy najlepszych studentów, emocji nie brakowało, ale jak się okazało, mają bardzo dobre kubki smakowe, bo potrafili wychwycić różnice w serach, które – jak się potem przyznali –niektórzy jedli po raz pierwszy. Zwyciężczyni w kategorii camembert przyznała się, że nie lubi tego sera i próbowała go po raz pierwszy na konkursie – mówi prof. Justyna Żulewska z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością WNoŻ, która towarzyszyła naszym studentom do Poligny.

W tym roku studenci nie oceniali twarogu, natomiast pojawiły się popularne sery francuskie morbier, camembert i comte. Jak wyjaśnia prof. Żulewska, co roku organizator decyduje, które sery wstawić do konkursu.

- Ser comte ma wielowiekową tradycję w regionie, w którym przebywaliśmy. Trzeba też zaznaczyć, że sery camembert produkowane we Francji różnią się od tych, który można kupić u nas. Francuskie mają bardziej wyrazisty smak, są bardziej dojrzałe, lejące się – wyjaśnia prof. Żulewska.

Studenci WNoŻ rozbili w Poligny bank z nagrodami.

- W każdej kategorii zdobyliśmy nagrodę – I nagrodę zespołową w kat. serów comte, camembert, w kat. mleko, masło. Otrzymaliśmy wiele nagród indywidualnych. Najważniejsza I nagroda we wszystkich kategoriach przypadła Dominice Dobrzyckiej a I nagrodę zespołową we wszystkich kategoriach zdobyli także nasi studenci – nie kryje dumy prof. Żulewska.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom ciekawy program pobytu. Po konkursowych zmaganiach nasi studenci zwiedzili szkolne laboratoria i mleczarnię, produkującą ser comte według tradycyjnej receptury.

- Dojrzewalnia tych serów mieści się w starym forcie, sery dojrzewają od 3 do 5 lat – dodaje prof. Żulewska.

To już drugie z rzędu zwycięstwo studentów UWM w EUROPEL. W ubiegłym roku konkurs odbył się na Wydziale Nauki o Żywności UWM – po raz pierwszy w Polsce – i również zakończył się zwycięstwem naszych studentów.

EUROPEL to organizacja zrzeszającą nauczycieli technologii przetwórstwa mleka z krajów Europy. Od 19 lat organizuje dla studentów kierunków związanych z mleczarstwem konkursy sensoryczne oceny produktów mleczarskich. Polskimi przedstawicielami w EUROPEL są dr inż. Bogdan Dec, dr hab. inż. Jarosław Kowalik, prof. UWM oraz dr hab. inż. Justyna Żulewska, prof. UWM. W wyjeździe do Poligny uczestniczyli także prof. Jarosław Kowalik, dr Adriana Łobacz oraz dr inż. Bogdan Dec z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności UWM. Dr inż Adriana Łobacz zapoznała nauczycieli ze szkół europejskich z realizowanym na UWM projektem InnoDairyEdu, którego jest koordynatorem.

mah