Nasi najlepsi z najlepszych

Studenci Mateusz Pietkiewicz, Adam Wojtkowiak, Andrzej Ostrowski z opiekunem naukowym dr. Krzysztofem Nalepą oraz zawodnik AZS Konrad Bukowiecki z laurami "Najlepszym z Najlepszych" 2018.

Po raz 15. marszałek województwa uhonorował laurami "Najlepszym z Najlepszych" osoby szczególnie zasłużone dla naszego regionu. Podczas uroczystej gali 5 kwietnia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej laury z rąk marszałka Gustawa Marka Brzezina odebrało 30 osób. W gronie wyróżnionych znalazły się aż 4 osoby związane z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

Jak podkreślają organizatorzy, laur „Najlepszym z Najlepszych" to nie jest zwyczajne wyróżnienie. Przez cały rok biuro marszałkowskie zbiera informacje o osobach i instytucjach, które odniosły spektakularny sukces. Często o tych sukcesach, odniesionych na arenie ogólnopolskiej, europejskiej czy nawet światowej, mieszkańcy Warmii i Mazur dotychczas nie słyszeli, a one przyczyniły się do sławienia dobrego imienia naszego regionu.

- Mamy już laureatów, którzy na tę statuetkę zapracowali po raz czwarty, piąty, a nawet szósty - mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - To dowodzi, że Warmia i Mazury są takim miejscem na Ziemi, w którym mieszkają utalentowani ludzie, oddani swoim pasjom i pracujący na sukces. Serce rośnie. Wszystkim laureatom składam serdeczne gratulacje i podziękowania za zaangażowanie w ubogacanie dorobku województwa warmińsko-mazurskiego - powiedział marszałek Gustaw M. Brzezin, podkreślając rangę i znaczenie wyróżnienia.

W tym roku laury przyznano w 10 kategoriach: Bliżej Natury, Innowacje i rozwój, Inteligentne specjalizacje, Osobowość,  Społeczeństwo, Nauka, Kultura, Sport, Sztuka kulinarna, Środowisko, Turystyka, Zdrowie.

W kategorii Środowisko nagrodę "Najlepszym z najlepszych" odebrało m.in. 3 studentów mechaniki i budowy maszyn na Wydziale Nauk Technicznych. Mateusz Pietkiewicz, Adam Wojtkowiak, Andrzej Ostrowski pod opieką naukową dr. Krzysztofa Nalepy, dr. Wojciecha Miąskowskiego i dr. Pawła Pietkiewicza wygrali ogólnopolski konkurs zorganizowany przez EDP Renováveis- portugalskiego potentata w branży energii odnawialnej. Ich projekt na przetwarzanie energii fal morskich na energię elektryczną o nazwie „Electric Vawe - Elektryczna fala – falochrony produkujące elektryczność zdobył uznanie jury i okazał się najlepszy spośród rozwiązań 50 zespołów z uczelni z całej Polski. Zwycięski zespół z UWM otrzymał czek na 15 tys. zł oraz zapewnił sobie mocne punkty w zawodowym CV.

W uzasadnieniu przyznania studenckiemu zespołowi nagrody "Najlepszym z Najlepszych" znalazło się szczególne podkreślenie znaczenia pracy w zespole, gdy różne osobowości, o różnych umiejętnościach i podejściu do rozwiązywania problemów, działając razem osiągają sukces

Kolejną osobą związaną z naszą uczelnią, która otrzymała wyróżnienie został Konrad Bukowiecki, kulomiot startujący w barwach AZS UWM. Odebrał laur w kategorii Sport. Konrad Bukowiecki to mistrz świata w pchnięciu kulą wśród młodzieżowców. Na ubiegłorocznych Młodzieżowych Mistrzostwach Europy zdobył złoty medal. Na Uniwersjadzie w Tajpej w ub. roku wywalczył srebro. W tym roku ustanowił nowy rekord Polski. Konrad Bukowiecki reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro 2016. Trenerem znakomitego zawodnika jest jego ojciec Ireneusz, w przeszłości wieloboista i to on w imieniu syna odebrał nagrodę.

Dotychczas marszałek województwa przyznał 355 laurów. W ubiegłym roku w ten sposób uhonorował: prof. Wojciecha Maksymowicza, prorektora UWM ds. Collegium Medicum, prof. Arkadiusza Żukowskiegop (obaj kategoria Przełamywanie barier ) oraz prof. Izabela Lewandowska (wspólnie z Edwardem Cyfusem, kat. Kultura, Sztuka, Muzyka).

Marszałek G. M. Brzezin przyznał także Diamentowy Laur, za ponadprzeciętne osiągnięcia, szczególne działania oraz promowanie Warmii i Mazur w kraju i za granicą. Tym wyróżnieniem została uhonorowana elbląska firma OPEGIEKA, krajowy lider w zakresie nowych technologii geoinformatycznych. Przedsiębiorstwo posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego nadany przez ministra gospodarki.

XV jubileuszową galę "Najlepszym z Najlepszych" uświetnił koncert Anity Lipnickiej z zespołem The Hats.

mah