Najważniejsza jest pamięć

urnę z ziemią składa rektor prof.R. Górecki
Kwiecień to miesiąc pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Jak co roku, w rocznicę tragicznych wydarzeń 1940 r. społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uczciła pamięć obywateli polskich pomordowanych na Wschodzie.

Co roku w kwietniu pod pamiątkowym głazem w Alei Ofiar Katyńskich władze Uniwersytetu, przedstawiciele studentów i pracowników składają w dowód pamięci wieńce oraz zapalają znicze, czcząc pamięć ponad 20 tys. polskich oficerów, policjantów, urzędników państwowych i naukowców, którzy zginęli pomordowani w lasach Katynia, Miednoje, Bykowni, Charkowa.

W tym roku uroczystość miała szczególny charakter. 11 kwietnia pod głazem z tablicą z nazwiskami 26 osób pomordowanych w Katyniu, krewnych naukowców związanych z Kortowem, została wmurowana urna z ziemią z miejsc kaźni z Miednoje, Bykowni i Smoleńska. Ziemię przekazał Władysław Płoski, absolwent ART, członek zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

- Podstawą takiej inicjatywy jest pamięć. Pamięć Polaków doprowadziła wiele razy do wolności. Dziadek mój był piłsudczykiem, ojciec walczył w 1939 roku w Korpusie Ochrony Pogranicza, nie mogłem się pogodzić, myślę, że jak każdy Polak, z niszczeniem pamięci. Pamięć to nasza tożsamość. Zabijanie kultu pamięci zawsze nam szkodziło. Dwa lata temu byłem w Katyniu z przedstawicielami rodzin katyńskich i pragnąłem przywieźć stamtąd ziemię. Udało się dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Andrzeja Melaka, którego brat zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem – mówi Władysław Płoski.

W uroczystości wmurowania urny uczestniczyły władze uczelni, arcybiskup metropolita warmiński ks. dr Józef Górzyński, ks. proboszcz Mirosław Hulecki z kościoła akademickiego, przedstawiciele związków zawodowych działających na UWM, Stowarzyszenia Absolwentów UWM, samorządu studenckiego, olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta L. Kaczyńskiego oraz rady osiedla Kortowo.

W uroczystości wzięła także udział prof. Maria Nagięć, córka prof. Stanisława Swianiewicza, oficera, jednego z nielicznych ocalałych z Katynia. Jego świadectwo zbrodni katyńskiej przedstawione w 1944 r. stało się częścią opublikowanej w 1948 książki „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów” – polskiej białej księgi – najpełniejszego aktu oskarżenia wobec ZSRR w sprawie zbrodni.

mah

w kategorii