Najlepszy mazur jest z Kortowa

Zwycięskie pary ZPiT "Kortowo"
Dwa pierwsze miejsca na podium zajęli Kortowiacy w Ogólnopolskim konkursie tańców polskich "O Królewskie Koło" w Kole. woj. wielkopolskie.

Konkurs, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Kole odbył się w dniach 30 czerwca - 2 lipca. Ma na celu popularyzację polskich tańców ludowych oraz folkloru. Uczestniczyli w nim zawodnicy z całej Polski, m.in. Poznania, Warszawy, Malborka, Dobczyc, Gdańska i Siemiatycz. Konkurs był rozgrywany w 7 kategoriach wiekowych. Reprezentanci ZPiT „Kortowo” w swoje kategorii wiekowej zajęli dwa pierwsze miejsca. Para Alicja Wojciechowska (zarządzanie III r. lic., w żółtej spódnicy) i Michał Baran (absolwent licencjatu na filologii angielskiej) zajęła pierwsze miejsce, a para Martyna Staniec (V r. prawa, w granatowej spódnicy) i Szymon Bialik (tegoroczny absolwent prawa) zajęła miejsce drugie.

- Podobnych konkursów w ciągu roku odbywa się w Polsce 16. To nie są łatwe konkursy, bo startują w nich niemal wyłącznie profesjonaliści, czyli członkowie zespołów folklorystycznych, którzy tańce ludowe trenują od lat. Dlatego poziom rywalizacji jest bardzo wysoki i wyrównany – wyjaśnia Alicja Wojciechowska, zwyciężczyni turnieju w Kole i jednocześnie instruktorka tańca w „Kortowie”.

Tańce ludowe tańczone na turniejach różnią się od tych znanych z estrad czy z imprez tanecznych. Obowiązkowa jest w nich muzyka i krok typowy dla danego tańca. Natomiast układ choreograficzny jest dowolny. Dlatego mazur czy oberek turniejowy będzie się różnić od nie turniejowego, bo każda para będzie go tańczyć po swojemu.

- Przygotowanie takiego turniejowego układu wymaga pomysłowości, a potem kilku miesięcy i intensywnych ćwiczeń - dodaje Alicja.

W kategorii V, w której tańczyli Kortowiacy, trzeba było zatańczyć 4 tańce: krakowiaka, oberka, kujawiaka i mazura. Wszystkie pary tańczyły jednocześnie a komisja konkursowa oceniała.

Sukces Kortowiaków nie jest przypadkowy. W Podobnym konkursie, który w czerwcu odbył się w warszawskim Wilanowie, w studenckiej kategorii wiekowej osiągnęli wynik taki sam, jak w Kole.

Wysoka formę ZPiT Kortowo w lipcu będziemy mogli podziwiać w Olsztynie podczas XXII Olsztyńskich dni folkloru 18-23 lipca.

lek

w kategorii