Najlepsza studentka położnictwa jest z UWM

Aleksandra Ros  stoi z kwiatami w rekach
Najlepszą studentką położnictwa w Polsce jest Aleksandra Ros ze Szkoły Zdrowia Publicznego UWM. Otrzymała tytuł Położnej Przyszłości.

W Ogólnopolskiej 2. Olimpiadzie Wiedzy „Położna Przyszłości”, którą organizuje Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie wraz z Polskim Towarzystwem Położnych uczestniczyło ok. 200 studentów 3. roku położnictwa studiów I stopnia. Do konkursu przystąpiły uczelnie z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Kalisza, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Opola, Płocka, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Warszawy.

Pierwszy etap konkursu odbył się 23 marca i był to test online. Finał odbył się 25 kwietnia br. w Warszawie w Warszawskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych. Zakwalifikowali się do niego zwycięzcy 1. etapu, czyli 15 najlepszych studentów. Ponownie rozwiązywali test, a następnie 5 najlepszych z nich przystąpiło do sprawdzianu praktycznego.

Odbył się on przed komisją składającą się z przedstawicieli uczelni oraz wybranych losowo, doświadczonych położnych z warszawskiego Szpitala św. Zofii. Oto ostateczne wyniki:

1. miejsce i tytuł „Położnej Przyszłości” - Aleksandra Ros z UWM

2. miejsce - Gabriela Bosek, Uniwersytet Rzeszowski

3. miejsce - Agnieszka Mazelanik, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

- Przystąpiłam do tej olimpiady, żeby sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności przed egzaminem dyplomowym, który niedługo mnie czeka - mówi Aleksandra.

- Pierwszy test nie odbiegał trudnością od egzaminów na studiach. Drugi był już naprawdę trudny. A zadania praktyczne? Cieszyłam się, gdy je wylosowałam, bo miałam m.in. zrobić noworodkowi zastrzyk domięśniowy z witaminą K i udzielić porady laktacyjnej. Takie zadania wiele razy wykonywałam na zajęciach – opowiada Aleksandra.

- Nasza praca to nasza pasja. Cieszę się, że tą pasją udaje nam się zarazić studentów. Ale wygrana to głównie zasługa Oli. To dziewczyna, która pracowała bardzo dużo na swój sukces. Jestem z niej bardzo dumna - zapewnia mgr Agnieszka Terska, wykładowczyni i opiekunka Aleksandry .

Nagrodą główną w konkursie „Położna Przyszłości – Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy” jest miesięczny, płatny staż w bloku porodowym Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie. Dodatkowo jeden ze sponsorów ufundował laureatce rower.

Aleksandra pochodzi z Fromborka, a zawód położnej "wyssała z mlekiem matki", bo jej mama też jest położną w szpitalu w Elblągu.

- Zawsze mi się podobało to, co robi mama. Od samego początku chciałam być położną - zapewnia Aleksandra.

Niedługo kończy studia i co dalej?

- Idę do pracy, ale będę też studiować położnictwo niestacjonarnie na studiach magisterskich - zdradza plany Ola.

Sukces Aleksandry nie jest pierwszym sukcesem studentów położnictwa Szkoły Zdrowia Publicznego UWM. Mgr Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, asystentka w Katedrze Położnictwa w ub. r. zwyciężyła w 8. edycji ogólnopolskiego konkursu „Położna na medal”.

lek, fot: Centrum Medyczne „Żelazna”