Najlepiej gra i tańczy „Kortowo”

Członkowie ZPiT Kortowo w Turcji
Kto najlepiej na świecie tańczy tańce ludowe? Michał Baran i Alicja Wojciechowska – tancerze ZPiT „Kortowo”. A która kapela najlepiej przygrywa? Kortowska. Tego wyczynu dokonali kortowiacy latem w Stambule.

Największym wyzwaniem, które latem zawsze czeka Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” jest udział w zagranicznym festiwalu. W tym roku zespół wybrał się w podróż do Turcji na 18. Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki w Büyükçekmece niedaleko Stambułu (31.07.-5.08.). Wzięli w nim udział reprezentanci aż 23 państw, między innymi: Indii, Rosji, Argentyny, Brazylii, Singapuru, Korei Południowej, Ukrainy, Cypru, Słowacji, Macedonii, Czech, Bułgarii, Serbii, Czarnogóry, Gruzji, Indonezji, Gujany, Meksyku oraz Turcji.

Dla „Kortowa” najważniejszym wyzwaniem podczas pobytu w Turcji był udział w konkursie, który odbywał się równolegle z 18. Festiwalem Kultury i Sztuki w Büyükçekmece. Tancerzy oceniało międzynarodowe jury. „Kortowo” otrzymało I nagrodę za najlepszą muzykę! W konkursie par solowych zespół reprezentowała para: Michał Baran i Alicja Wojciechowska. Nasi tancerze zdobyli tytuł najlepszej pary na świecie zajmując pierwszą lokatę. Na II miejscu uplasowała się para z Rosji, a na III - para z Gujany. Nagrodę specjalną jury przyznało zespołowi z Ukrainy, a nagrodę główną konkursu otrzymał zespół z Brazylii prezentując naprawdę niesamowite widowisko.

Kortowiacy podziwiali piękno i kulturę rożnych narodów nie tylko w trakcie występów, ale także podczas wieczorów krajowych. Reprezentacji poszczególnych państw przygotowali na nie swoje tradycyjne posiłki i uczyli swoich tańców w czasie wspólnej zabawy. Podczas całego pobytu odbywały się próby do koncertów i do uroczystości otwarcia i zamknięcia festiwalu. Scena w wielkim amfiteatrze z mnóstwem świateł, telebimami, na której jednocześnie pojawiło się ok. 1000 osób przyprawiała występujących o dreszcze.

Podczas pobytu w mieście festiwalowym nie zabrakło atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Wszyscy uczestnicy brali udział w rejsie promem po Bosforze do azjatyckiej części Turcji oraz zwiedzili historyczne miejsca w Stambule. Podziwialiśmy najpiękniejszy meczet Hagia Sophia oraz Wielki Bazar, na którym na odwiedzających czeka 5000 sklepików. Naprawdę nietrudno było się tam zgubić.

Ciągnący się kilometrami Stambuł, zamieszkały przez 15 milionów ludzi, swoją wielkością zrobił na nas duże wrażenie. Wróciliśmy do kraju pod wielkim wrażeniem sprawnej organizacji i świetnego przygotowania festiwalu, który już czterokrotnie został uznany za najlepszy festiwal na świecie. Przywieźliśmy z niego wspaniałe nagrody, które motywują nas bardzo do dalszej pracy i rozwijania się w tym, co tak bardzo kochamy.

Marcin Wirboł

 

w kategorii