Najbardziej usportowiony uniwersytet

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to najbardziej usportowiony uniwersytet w Polsce. Za osiągniecia sportowe odebrał niedawno nagrodę ministra sportu i turystyki.

Klub Sportowy AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego został nagrodzony podczas gali sportu młodzieżowego zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Gala odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie 30.05.

Minister przyznał klubowi nagrodę za zajęcie 10. miejsca w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży za 2013 r. Odebrał ją prof. Janusz Piechocki - wiceprezes klubu z rąk Ireny Szewińskiej - wielokrotnej medalistki olimpijskiej i Andrzeja Biernata - ministra sportu i turystyki. Oprócz pamiątkowego pucharu i listu gratulacyjnego minister przyznał także nagrodę finansową (35. tys. zł) na zakup sprzętu sportowego na potrzeby młodzieżowych sekcji klubu.

- Bardzo się cieszę z tej nagrody, bo nasz AZS dużo daje zawodnikom i dużo osiąga. W pierwszej dziesiątce wśród ponad 3,3 tys. klubów utrzymujemy się już od kilku lat. W klasyfikacji sportu młodzieżowego wyprzedzają nas tylko kluby należące do AZS-ów działających przy akademiach wychowania fizycznego. W naszym województwie jesteśmy na 1. miejscu – cieszy się prof. Janusz Piechocki.

W klasyfikacji sportu młodzieżowego obejmującej aż 3329 klubów w Polsce Klub Sportowy AZS UWM znalazł się na 10. miejscu. Na tak wysokie miejsce w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży KS AZS UWM złożyły się znakomite występy naszych młodych sportowców w taekwondo olimpijskim, lekkiej atletyce, piłce siatkowej chłopców, badmintonie i żeglarstwie.

Świetnie w 2013 r. prezentowali się nasi lekkoatleci. Młodzieżowym Mistrzem Europy w biegu na 200 m i Młodzieżowym Wicemistrzem Europy w sztafecie 4x100 m został Karol Zalewski. Mistrzem Europy Juniorów w sztafecie 4x100 m został Adam Jabłoński. Ponadto wiele medali na Mistrzostwach Polski zdobyli młodzieżowcy, juniorzy i juniorzy młodsi. Sukcesy to efekt pracy trenerów Bronisławy i Zbigniewa Ludwichowskich, Ireny i Kazimierza Podolaków, Wiesława Czerniakowskiego i Zbigniewa Kozłowskiego.

Duże osiągnięcia zanotowali także nasi młodzi pływacy. Joanna Zachoszcz trenowana przez Jacka Puciłę została Młodzieżową Mistrzynią Polski na 400 m stylem dowolnym. Medale na tej imprezie zdobyli także: Manuela Wikieł, Monika Czerniak i Krzysztof Pielowski, Oriana Kowalińska, Daniel Świetlicki, Sylwester Borowicz-Skoneczny i Marcin Rżyski.

UWM-owska sekcja taekwondo olimpijskiego jest czołową sekcją w Polsce. Zawodniczki i zawodnicy zdobywają medale na Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

W klasyfikacji sportu młodzieżowego sekcja wywalczyła w 2013 r. 195 pkt, o 14 pkt. więcej niż w roku ubiegłym. W rywalizacji Mistrzostw Polski zawodniczki i zawodnicy wywalczyli 3 medale (1,1,1), 6 medali (2,2,2) w Mistrzostwach Polski Juniorów  oraz 3 medale (1,1,1)  w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych -kadetów (OOM)

Gabriela Wierzbicka (kat. wiekowa junior) wywalczyła 5. miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów oraz 1. - w Mistrzostwach Polski Juniorów dominując w swej kategorii wagowej w latach 2012 i 2013. Wywalczyła również medale w licznych turniejach międzynarodowych (German Open, Las Palmas Open, Bydgoszcz Open)

Patryk Chodnicki (kat. wiekowa młodzieżowiec) to Młodzieżowy Mistrz Polski, który utrzymał prymat swej kategorii wagowej z roku 2012, w którym również zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorów. Trenerami tej sekcji są Justyna Niedziałek, Dariusz Nowicki, Tomasz Kobrzyński i Maciej Ruta.

Brązowe medale na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w badmintonie zdobyły w deblu Aleksandra Jaczewska i Anna Łazarczyk. Trenerami sekcji są Andrzej Klej i Andrzej Długosz.

Sekcja młodzieżowej piłki siatkowej liczy 140 trenujących chłopców począwszy od grup naborowych do grupy juniorów. W mistrzostwach województwa warmińsko mazurskiego we wszystkich kategoriach wiekowych zespoły AZS UWM zajęły pierwsze miejsca, uzyskując prawo do udziału w rozgrywkach centralnych. W czteroetapowych rozgrywkach centralnych nasi juniorzy i kadeci dotarli do finałów, zajmując kolejno 7. i 4. pozycję. Młodzicy dotarli do ½ finału w którym zajęli 4. pozycję. Z uwagi na ogólną liczbę 1000 sekcji siatkarskich w Polsce nasze wyniki należy uznać jako bardzo dobre. Młodzi siatkarze trenują pod okiem trenerów: Macieja Rejznera, Andrzeja Stankiewicza, Pawła Wąsowicza, Sergiusza Salskiego i Rafała Wiśniewskiego. Koordynatorem grup młodzieżowych jest Andrzej Grygołowicz.

Sekcja żeglarska prowadzi szkolenie w klasach 49-er, 49-er FX, optymist, laser. Zawodnicy sekcji uczestniczą w regatach krajowych uzyskując wyniki na średnim poziomie krajowym. Trenerami sekcji są :Tadeusz Truchanowicz i Leszek Przybysz.

Wszystkim zawodniczkom, zawodnikom i ich trenerom Klubu AZS UWM serdecznie gratulujemy.

lek, mr

 

w kategorii