Nagroda za afrykańską pasję

Dr hab. Iwona Anna Ndiaye, prof. UWM, z Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej została laureatką tegorocznych aFrykasów w kategorii nauka Fundacji Afryka Inaczej. Fundacja honoruje w ten sposób osoby związane ze światem mediów, kultury i nauki, promujące tematykę afrykańską i wspierające dialog polsko-afrykański w Polsce.

Tegoroczne aFrykasy zostały przyznane w trzech kategoriach: media, kultura i nagroda specjalna. Dr hab. Iwona Anna Ndiaye została nominowana za afrykańską pasję i wieloletnią pracę naukową z zakresu afrykanistyki oraz propagowanie wiedzy o Afryce. Od ponad dziesięciu lat wraz z dr. hab. Barą Ndiaye z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych organizuje Dni Afryki w Olsztynie oraz podejmuje działania w zakresie edukacji międzykulturowej. Za swoją działalność i pasję byli wielokrotnie nagradzani (wyróżnienie w konkursie „Wykładowca Roku – 2012/2013” Uniwersytetu Dzieci; nominacja w VIII edycji konkursu MNiSW oraz Agencji PAP „Popularyzator Nauki – 2012”).

- Fundacja Afryka Inaczej powstała, aby mówić o Afryce inaczej niż każą nam stereotypowe wyobrażenia na temat tego kontynentu, upowszechniane w mediach i kulturze masowej – tłumaczy ideę nagrody Mamadou Diouf, senegalski muzyk i założyciel Fundacji. – Dlatego postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy mówią, myślą bądź piszą o innej Afryce, tej rzeczywistej, w której obok smutku jest miejsce na radość. O Afryce, w której żyją ludzie.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 23 stycznia w Warszawie, w Klubie Cafe Kulturalna, podczas V jubileuszowych aFrykasów Roku. Wręczeniu nagród towarzyszył koncert grupy muzycznej Mamadou Dioufa.

W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Wojciech Jagielski, Marcin Meller, Monika Olejnik, Jerzy Haszczyński, Adam Leszczyński, Wojciech Karpieszuk, Michał Zichlarz, Ambasada USA w Warszawie, Komenda Główna Policji. 

ian

Fot. Paulina Anna Galanciak

Prof. Iwona Anna Ndiaye jest autorką licznych publikacji z zakresu kultury i literatury afrykańskiej. Pod jej redakcją ukazały się m.in. antologia kobiecej poezji afrykańskiej Je suis la femme-Afrique (Kraków 2014, wyd. Miniatura) oraz monografia zbiorowa Rola kobiet i organizacji kobiecych w wybranych państwach afrykańskich (Olsztyn 2014, wyd. Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych).

w kategorii