Na UWM tête-à-tête z Mariuszem Sieniewiczem o problemach współczesnej humanistyki

Na Wydziale Humanistycznym UWM odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu tête-à-tête z…, którego gościem był Mariusz Sieniewicz, olsztyński pisarz i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Idea cyklu spotkań  tête-à-tête z… polega na tym, aby społeczność Wydziału Humanistycznego miała okazję spotykać się z uznanymi przedstawicielami humanistyki – pisarzami, poetami, badaczami literatury, tłumaczami czy filozofami.

Rozmowę z Mariuszem Sieniewiczem poprowadziła dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM, prodziekan ds. rozwoju i promocji.

Punktem wyjścia do naszej rozmowy był wykład, który Mariusz Sieniewicz wygłosił podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 do społeczności naszego wydziału. Rozmawialiśmy zatem m.in. o kondycji współczesności i kondycji współczesnej humanistyki, a następnie odnieśliśmy to wszystko do jego bogatej i wartościowej twórczości pisarskiej. Na zakończenie był czas na pytania od publiczności – mówi dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM.

Studenci oraz wykładowcy szczelnie wypełnili Aulę Teatralną na Wydziale Humanistycznym. Mariuszowi Sieniewiczowi spodobała się atmosfera spotkania, która była przepełniona potrzebą poszukania odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące zarówno literatury, jak i ludzkiej egzystencji.

Bardzo się cieszę z tego spotkania, bo w oczach publiczności i po zadawanych pytaniach widziałem, że była chęć wzajemnej komunikacji. Ci ludzie nie przyszli tutaj po to, aby odbębnić czas normalnie przeznaczony na zajęcia. Naprawdę sobie porozmawialiśmy. Bardzo lubię takie spotkania i zapewniam, że to nie jest żadna wazelina w rozmowie z mediami uniwersyteckimi. One mają lżejszą, mniej ograniczającą formułę niż podczas spotkań autorskich, na których jesteśmy w pewnym sensie poddani dyktatowi książki, o której akurat rozmawiamy. Tutaj również zahaczaliśmy o moje książki, ale nie musiałem wypowiadać się o nich aż tak bardzo precyzyjnie. Ponadto trochę się powymądrzaliśmy, pogadaliśmy o życiu – mówił Mariusz Sieniewicz.

Autor Planktonu czy Walizek hipochondryka podkreślił również, że wszelkie formy buntu czy zmiany powinny mieć swoje źródło w świecie młodych ludzi.

Ja bardzo lubię taki paryski kierunek dyskusji, kiedy to studenci wyrzucają z siodła starszych, tonują narrację. Na pewno młodzi ludzie nie powinni być pokornymi uszami, które słuchają się kadry. Z drugiej strony ciekawe jest to, na ile profesorowie są gotowi na polemikę i na oprotestowanie ich wizji świata – dodał.

Mariusz Sieniewicz jest autorem ośmiu książek prozatorskich, w których przeważa refleksja nad zagrożoną kondycją wolności człowieka we współczesnym świecie. Są to: Prababka (1999), Czwarte niebo (2003), Żydówek nie obsługujemy (2005), Rebelia (2007), Miasto Szklanych Słoni (2010), Spowiedź Śpiącej Królewny (2012), Walizki hipochondryka (2014) i Plankton (2017). Był trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike oraz wielkokrotnie do Nagrody Literackiej Warmii i Mazur „Wawrzyn”.

Marta Wiśniewska