Na czele RUSS UWM staje Piotr Wałejko

Piotr Wałejko, przewodniczący RUSS
Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM ma nowego przewodniczącego. Został nim Piotr Wałejko, dotychczasowy I wiceprzewodniczący. Wybory uzupełniające do RUSS odbyły się 20 listopada. Studenci głosowali online.

Oficjalnie od 20 listopada Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ma nowego przewodniczącego. Pracą RUSS w kadencji 2020-2022 pokieruje Piotr Wałejko, dotychczasowy I wiceprzewodniczący, student Wydziału Nauk Ekonomicznych. W wyborach uzupełniających do Rady Uczelnianej, które wyłoniły przewodniczącego RUSS, głosowali przewodniczący rad wydziałowych oraz delegaci tych rad do samorządu uczelnianego, a także członkowie prezydium poprzedniej kadencji, którzy nie utracili statusu studenta. Wybory odbyły się za pośrednictwem platformy MS Teams.

- Moja praca będzie kontynuacją działań poprzedniej przewodniczącej. W zasadzie wypełniam obowiązki przewodniczącego nieformalnie już od kilku miesięcy, więc nie jest to dla mnie nowość. Oczywiście w obecnych czasach nie można zbyt wiele zaplanować, ale będziemy kontynuować już zaczęte projekty, np. Akademię Ciekawości. To projekt długoterminowy i mamy nadzieję, że się rozwinie. Obecnie nasza działalność przeniosła się do Internetu i nasi odbiorcy są w tym momencie także tylko w Internecie. Największe wyzwanie dla nas obecnie to sprawna praca, aby działalność samorządu przebiegała jak do tej pory. Od jakiegoś czasu jesteśmy aktywni na wielu płaszczyznach funkcjonowania Uniwersytetu – mówi Piotr Wałejko.

Piotr Wałejko zastąpił dotychczasową przewodniczącą Barbarę Kloc, która ukończyła już studia. Był jedynym kandydatem na to stanowisko Natomiast funkcję I wiceprzewodniczącego będzie pełnić Maciej Sikorski, także z Wydziału Nauk Ekonomicznych. W skład Prezydium weszli także: Maria Koper – wiceprzewodnicząca (WG), Kacper Reczkowski – członek Prezydium (WPiA), Mateusz Kowalski – członek Prezydium (WNE), Aleksandra Siwiecka – sekretarz (WBiB), Jakub Stefaniak – rzecznik prasowy (WL).

W wyborach wybrani zostali również: rzecznik praw studenta – Zuzanna Przewodowska, przedstawiciel RUSS ds. Collegium Medicum – Jakub Stefaniak oraz członkowie Senatu – Paulina Gierak i Tymoteusz Tyrajski a także członkowie Komisji Rewizyjnej – Bartosz Skonieczny, Mateusz Wieczorek, Kamila Kibitlewska, Klaudia Majewska, Miłosz Pawlak.

Prezydium RUSS liczy (łącznie z przewodniczącym) 8 osób. Samorząd studencki jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, imprez, akcji charytatywnych, cyklicznych spotkań sportowych oraz konkursów. Sztandarową imprezą organizowaną przez RUSS jest Kortowiada – uznana za najlepsze juwenalia w Polsce.

Ostatnie przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest samorząd studencki UWM to projekt Akademia Ciekawości UWM – wywiady, panele dyskusyjne i wystąpienia naukowe transmitowane ze specjalnego studia w Kortowie i dostępne na kanałach internetowych. Do tej pory wyemitowano już 8 odcinków.

mah