Na 275 kilometrze. Wystawa prac Janusza Połoma

jedna z prac J. Połoma
Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka zapraszają 25 października na wernisaż wystawy Janusza Połoma Na 275 kilometrze.

Wernisaż odbędzie się o godz. 18.00 w galerii BWA. Uroczystości towarzyszyć będzie wręczenie artyście Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Podczas uroczystości – projekcja filmów w Planetarium Gesty na lesie ze specjalną kompozycją muzyczną Elżbiety i Andrzeja Andymiana Mierzyńskich oraz Mozaika – produkcja Studio Se-Ma-For (1977).

Część prac pochodzi z lat 70. i dotyczy ważnego okresu w kształtowaniu się sylwetki twórczej artysty – działań związanych z Warsztatem Formy Filmowej, neoawangardową grupą artystyczną działającą w Szkole Filmowej w Łodzi. Pozostałe zawierają wątek formalny i ideowy prac z lat 70., rozszerzony jednak o nadany pracom charakter literacki i poetycki.

Na wystawie znajdą się również pierwsze prace artysty z lat 60.

- Nie jestem twórcą jakiegoś jednego określonego nurtu w fotografii. W ciągu kilkudziesięciu lat pracy interesowały mnie rożne gatunki, tematy, techniki, formy. Ta różnorodność była na tyle duża, że zacząłem mieć wątpliwości, czy w tym, co robię, jestem w ogóle rozpoznawalny. Był też moment, w którym ta zmienność zainteresowań, nie ustające poszukiwania, miałem sobie za złe.

Dziś po zwalam sobie na jeszcze większą nie zależność – fotografuję tylko to, co tu i teraz jest dla mnie ważne. Po za tym za leży mi, by z przekazem zawartym w moich pracach do trzeć do wrażliwości odbiorcy, pobudzić w nim emocje – mówi Janusz Połom

Janusz Połom - urodzony w 1950 r. w Toruniu. Młynarz, operator filmowy, fotograf, reżyser. Bywa poetą. Absolwent Wy działu Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej oraz Wydziału Reżyserii w PWS FTviT w Łodzi. Wykładowca, a w latach 1981-1984 dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej tejże uczelni. W latach 1971-1977 należał do Warsztatu Formy Filmowej, w którym realizował szereg działań artystycznych. Przez wiele lat nauczał oraz tworzył w Kanadzie i Meksyku. W 2001 r. po wrócił do Polski. W 2010 r. obronił habilitację z dziedziny sztuki filmowej w PWS - FTviT w Łodzi. Profesor UWM. Jest członkiem stowarzyszenia Filmowców Polskich od 1978 r. W 2015 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych.

Jako reżyser zrealizował kilkanaście filmów krótkometrażowych. Sfotografował kilkadziesiąt filmów, fabularnych i dokumentalnych, które uzyskały prestiżowe, światowe nagrody. Jest autorem wielu indywidualnych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą.