Dr n. med. Tomasz Waśniewski – Olsztynianinem roku 2015

Zmień rozmiar tekstu

Dr n. med. Tomasz Waśniewski, adiunkt w Katedrze Ginekologii, Endokrynologii Ginekologicznej i Położnictwa na Wydziale Nauk Medycznych UWM, wygrał tegoroczny plebiscyt Olsztynianin roku "Gazety Wyborczej".

To był już 8. plebiscyt. Na dr. Tomasza Waśniewskiego głos oddało 40 proc. jego uczestników. To znany olsztyński ginekolog i onkolog, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w olsztyńskim Szpitalu Wojewódzkim. Jako pierwszy w Polsce zastosował nowatorską metodę wycinania i zamrażania jajników pacjentkom chorym na nowotwory na czas leczenia onkologicznego.

Każdy rodzaj wyleczonego raka mocno ogranicza lub wręcz uniemożliwia zajście w ciążę. To skutek uboczny stosowania chemio- lub radioterapii. Wiele kobiet po udanym leczeniu onkologicznym powróciwszy do normalnego życia a nie mogąc zajść w ciążę czuje się jednak nieszczęśliwych. Lekarze od dawna  szukali sposobów jak im pomóc.

W  metodzie dr. Waśniewskiego przed podjęciem kuracji onkologicznej lekarze wycinają z organizmu kobiety jajnik lub część jego tkanki i następnie je zamrażają. Po udanej kuracji onkologicznej ponownie je wszczepiają do organizmu kobiety. Narządy podejmują pracę, co umożliwia kobiecie naturalne zajście w ciążę. W ten sposób na świecie pojawiło się już ok. 100 dzieci.

Niedawno dr Waśniewski przeprowadził pierwszą w Polsce operację „zwrócenia” jajnika kobiecie po udanej kuracji onkologicznej. Pacjentką była Anna, lat 34.

Czy ma poczucie, że robi coś wielkiego, ważnego, coś, co da nadzieję i być może siły do przeżycia walki z rakiem tysiącom kobiet?

- Tak nie myślę. Moim celem jest opracowanie metody, która sprawdzi się w praktyce i pozwoli zbudować system leczenia w całym kraju – mówi Tomasz Waśniewski.

Dr n. med. Tomasz Waśniewski ma 47 lat. Skończył III LO w Olsztynie. Jest adiunktem w Katedrze Ginekologii, Endokrynologii Ginekologicznej i Położnictwa na Wydziale Nauk Medycznych UWM. W wolnych chwilach gra na basie w zespole Painkillers, a w weekendy w koszykówkę.

W ubiegłorocznym plebiscycie Gazety Wyborczej  Olsztynianką roku 2014 została dr Bożena Chrostowska, adiunkt w Katedra Pedagogiki Społecznej, za szerzenie wiedzy o autyzmie.

lek