Mural namaluje Michał Mąka

Jury wyłoniło zwycięzcę ogólnopolskiego konkursu na mural na budynku Wydziału Sztuki UWM przy ulicy Szrajbera 11. Szansę na zrealizowanie swej artystycznej wizji otrzymał Michał Mąka.

Instytut Sztuk Pięknych, organizator konkursu, ogłosił wyniki. Spośród nadesłanych z całej Polski 15 zgłoszeń, jury w składzie: dr hab. Antoni Grzybek, dr hab. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz oraz dr Anna Drońska zakwalifikowało do finału trzech artystów: Bartosza Cichorackiego (someart), Bartosza Świąteckiego i Michała Mąkę. Jury jednogłośnie zdecydowało, że swój projekt zatytułowany „Geometria dźwięku” zrealizuje Michał Mąka.

- Ujęła nas oryginalność, intelektualne i przemyślane podejście do tematu. To nie jest proste, komiksowe przedstawienie sztuki. Nie zdradzimy szczegółów projektu, to będzie niespodzianka, ale liczymy, że olsztyniakom się spodoba – komentuje decyzję jury dr hab. Antoni Grzybek, jeden z jurorów.

Artysta rozpocznie pracę nad muralem z początkiem września. Władze Wydziału Sztuki spodziewają się, że w ciągu tygodnia dzieło będzie gotowe i planują uroczyste zakończenie prac połączone z prezentacją muralu.

Konkurs na mural, który ozdobi ścianę budynku Wydzialu Sztuki od strony Łyny nie jest jedynym, jaki w tym roku zorganizował wydział. Do 11 września jury czeka na projekty plakatów promujących postać i twóczość kompozytora i organisty Feliksa Nowowiejskiego. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas otwarcia wystawy prezentującej nadesłane prace w październiku w galerii sztuki BWA.

mah

 Michał Mąka tak mówi o swej pracy: „Projektem „Geometria dźwięku” pragnę nawiązać do teorii pitagorejskiej o harmonii sfer, koncepcji będącej połączeniem muzyki i matematyki w kosmosie. Przedstawione figury podzielone są czarnymi kreskami, które ukazują nam odległości pomiędzy dźwiękami – interwały. Przejścia kolorów symbolizują kolorystykę dźwięku, dzieła muzycznego. Pozwala nam ona na dostrzeganie różnic między dźwiękami o tej samej wysokości. Kolorystyka geometrii tak, jak kolorystyka muzyczna może być delikatna, bogata, jasna, pełna, łagodna, spokojna, wesoła, budząc przy tym różne emocje. W sposób matematyczny za pośrednictwem malarstwa pragnę zobrazować muzykę ukazując teorię pitagorejską”.

Michał Mąka ukończył studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Wykonywał już prace w Kaliszu, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Berlinie, Rzymie, Londynie.

w kategorii