Mrożące krew w żyłach przypadki, czyli zawody w symulacji medycznej

studenci na noszach wiozą rannego do ambulansu
W jaki sposób chirurg ze złamaną ręką może wykonać odbarczanie odmy u rannego pacjenta? Jak zespół ratowniczy ma ustalić dolegliwości starszej kobiety, jeśli opiekująca się nią córka ma zaburzenia psychiczne? Z takimi zadaniami musieli sobie poradzić studenci.

Niektóre z zadań, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy 5. Zawodów w symulacji medycznej, przypominały scenariusz nowych odcinków serialu „Ostry dyżur”. Tak naprawdę były tylko wymagającym sprawdzianem dla studentów, którzy w przyszłości chcą ratować życie ludzi.

Zawody odbyły się w dniach 1-2 marca 2022 w Centrum Symulacji Medycznej Collegium Medicum oraz w siedzibie olsztyńskiej Państwowej Straży Pożarnej i w strażackim ośrodku szkoleniowym w Gutkowie. Uczestniczyło w nich 40 osób podzielonych na 8 5-osobowych zespołów. Byli to przede wszystkim studenci kierunku lekarskiego. Zawody trwały aż dwa dni, bo konkurencji było 10. Mrożące krew w żyłach i skomplikowane przypadki wymyślili pracownicy Collegium Medicum. Oni też byli jurorami oceniającymi, jak studenci wywiązywali się z postawionych zadań. A jak się wywiązali?

- Bardzo dobrze, chociaż to naprawdę były skomplikowane przypadki. Widać było dobre przygotowanie studentów i dobrą współpracę w czasie wykonywania zadań – mówi dr inż. Ewa Kowalska z CSM, koordynatorka zawodów.

Zwycięski zespół pojedzie na zawody ogólnopolskie. Gdzie i kiedy się odbędą - jeszcze nie jest postanowione.

lek, Fot. Janusz Pająk

Najlepsze drużyny w zawodach CSM:

1. miejsce

Szymon Musiał, kierownik zespołu

Zuzanna Głownia

Marcin Nosek

Amelia Wiśniewska

Daniel Żelazo

Wszyscy z 5. roku k. lekarskiego

2. miejsce

Michał Mazuchowski, kierownik zespołu, lekarski 4. r.

Martyna Chrustowicz, lekarski 4. r.

Aleksandra Kłosińska, lekarski 4. r.

Oliwia Pajka, pielęgniarstwo 3. r.

Karolina Szamałek, lekarski 4. r.

3. miejsce

Justyna Kacperczyk, kierownik zespołu