Możemy pomóc wspólnymi siłami

Michał Kozłowski  Bartosz Moczulak
Już 80 przyłbic ochronnych wydrukowali na potrzeby personelu szpitali i przychodni mgr inż. Michał Kozłowski i mgr inż. Bartosz Moczulak - dwaj asystenci z Wydziału Nauk Technicznych UWM.

Mgr inż. Michał Kozłowski ( na zdj. z prawej)  jest asystentem w Katedrze Mechatronik a mgr inż. Bartosz Moczulak – asystentem w Katedrze Mechaniki i Budowy Maszyn. Przyłbice drukują w czynie społecznym na uniwersyteckich drukarkach, ale z materiałów podarowanych przez sponsorów i według projektów udostępnianych w Internecie.

- Kiedy o koronawirusie zaczęło się robić głośno i Uniwersytet przeszedł w tryb pracy zdalnej, wyczytałem na jednym z portali społecznościowych, że szpitale potrzebują przyłbic ochronnych. Pomyślałem, że skoro w naszej katedrze jest drukarka 3D to też mógłbym je drukować. Poinformowałem o tym swego kolegę Bartka i zaczęliśmy razem. Filament, czyli tworzywo na przyłbice na moją prośbę udostępniła nam bezpłatnie firma „Rosa-Filament”, jej producent. Folię na szyby przekazała nam firma „Tuplex”, a wycinała je z tej foli firma „Nadruki od ręki” z Olszyna. W ten sposób nie naraziliśmy naszych katedr na koszty. Zgłosiłem naszą gotowość na profilu społecznościowym poświęconym pomocy w czasie koronawirusa i bardzo szybko otrzymaliśmy pierwsze zapotrzebowanie – wspomina Michał Kozłowski.

Pierwszy zgłosił się oddział ginekologiczny olsztyńskiego Szpitala Miejskiego. Potem posypały się kolejne zamówienia: ze Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie, kolejne z Miejskiego, z przychodni w Olsztynku, Ostródzie, Ząbrowie. W sumie w ciągu ok. 3 tygodni obaj asystenci wykonali 80 przyłbic i dalej mają zamówienia.

- Cieszymy się, że możemy w ten sposób wspólnymi siłami trochę pomóc tym ludziom, którzy najbardziej są narażeni na zakażenie wirusem – mówią skromnie.

lek

w kategorii