Młodzi lekarze odebrali dyplomy

Po sześciu latach trudnej nauki drugi rocznik lekarzy opuścił mury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To oni najlepiej w całej Polsce zdali Lekarski Egzamin Końcowy.

Uroczystość odbyła się 23 stycznia w Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego. Uczestniczyli w niej oprócz absolwentów, władz rektorskich, dziekańskich i wykładowców także rodzice, bliscy i przyjaciele młodych lekarzy. Absolwentom pogratulował prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych.

- Macie powody do radości i satysfakcji. Zespołowo zajęliście pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji oraz pod względem zdawalności na Lekarskim Egzaminie Końcowym. Utrzymujcie dalej taki wysoki poziom – mówił podczas rozdania dyplomów dziekan.

Na uroczystość dyplomatorium przyjechał minister zdrowia - Konstanty Radziwiłł.

- Młode koleżanki i koledzy, jestem przyjacielem Olsztyna i od początku z życzliwością się przyglądałem i kibicowałem powstawaniu Wydziału Nauk Medycznych. To jest ten moment, w którym warto pogratulować dziekanowi i i gronu profesorów, którzy przyjechali do Olsztyna , aby towarzyszyć temu wielkiemu eksperymentowi. Pogratulować decyzji i podziękować. Wam gratuluję ogromnego wysiłku. Krąży opinia, że studia na kierunku lekarskim w Olsztynie są bardzo trudne i wiele się od studentów wymaga. Wasz sukces to również sukces Waszych rodziców i najbliższych, wiec i im należą się podziękowania. Profesjonalizm, wiedza i umiejętności to sprawy fundamentalne. Pamiętajcie o etyce lekarskiej – zwrócił się do absolwentów minister.

Dumy z olsztyńskich absolwentów medycyny nie krył także prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

- Uroczystość ta to wspaniały dowód rozwoju naszej uczelni. Jesteśmy uniwersytetem klasycznym, ale na wzór amerykański. Reprezentujemy wszystkie dziedziny naukowe – społeczno-prawno-humanistyczne, o życiu, techniczne i sztuki. Wasze sukcesy przybliżają nas do utworzenia w przyszłości Collegium Medicum. Bądźcie dobrymi specjalistami – podsumował rektor.

To, że studia nie były łatwe i kosztowały wiele wysiłku i wyrzecze, potwierdzają absolwenci.

- To było sześć trudnych lat, ale było warto. Zdecydowanie pomogła determinacja w spełnianiu marzeń – wspomina Kaja Majda, która obecnie odbywa trzynastomiesięczny staż w elbląskim szpitalu.

- To dopiero początek naszej drogi zawodowej. Teraz jestem stażystą w szpitalu w Kielcach. Później czeka mnie wybór specjalizacji – dodaje Jakub Matuszczyk.

Aleksandra Pawlos zajęła pierwsze miejsce na egzaminie końcowym w Olsztynie, a piąte w Polsce.

- Byłam bardzo zaskoczona wynikami Lekarskiego Egzaminu Końcowego i bardzo szczęśliwa, bo egzamin był bardzo trudny. Gdybym znów miała wybierać kierunek studiów i uczelnię, to z pewnością byłaby to medycyna w Olsztynie. Jaką specjalizację wybiorę? Najprawdopodobniej neurologię - mówi Aleksandra Pawlos.

W 2009 r. studia na kierunku lekarskim rozpoczęło 80 osób. Dyplomy odebrało 54 lekarzy.

syla

fot. Michał Ciucias

w kategorii