Miejsce dla tych, którzy kochają śpiew

Urszula Borejszo i jej uczniowew podczas świątecznego koncertu ACK
Od października ub.r. w Akademickim Centrum Kultury UWM działa Studio Wokalne. Pierwsi pasjonaci śpiewu już kształcą się pod okiem instruktorów. Po raz pierwszy publiczności zaprezentowali się podczas grudniowego koncertu ACK „Kultura pod choinkę”.

Trzy Aleksandry, dwie Wiktorie i Michał

Studio Wokalne to najmłodsza agenda Akademickiego Centrum Kultury UWM. Działa zaledwie 4 miesiące. Zaprasza wszystkich miłośników śpiewu – zarówno debiutantów jak i tych, którzy już na scenie występowali i chcą doskonalić swe umiejętności. Pierwsza grupa słuchaczy już rozpoczęła zajęcia. Na razie jest ich sześcioro – 3 Aleksandry, 2 Wiktorie i Michał. Wszyscy są studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ćwiczą pod fachowym okiem mgr Urszuli Borejszo, która kieruje studiem.

- Studio to pomysł Krzysztofa Podolaka, dyrektora ACK. Pierwsze rozmowy na ten temat rozpoczęliśmy już w czerwcu 2019 r., przy okazji koncertu z okazji 20-lecia Uniwersytetu. Decyzje zapadły w październiku 2019 r. - mówi Urszula Borejszo.

Pierwszy nabór odbył się niemal natychmiast po utworzeniu studia. Od listopada zaczęły się indywidualne próby. Z każdym uczestnikiem zajęcia prowadzi Urszula Borejszo.

- Jest studentka logopedii, ekonomii, dwie osoby studiują pedagogikę specjalną. Wszyscy, oprócz jednej Aleksandry, są debiutantami, nigdy wcześniej nie uczyli się śpiewu. Uczę ich śpiewać a zaczynamy od emisji głosu, prawidłowego oddechu. Cel to nauczyć ich śpiewania zespołowego. Zależy mi, aby nasi słuchacze byli przygotowani do śpiewu solo i jednocześnie umieli śpiewać zespołowo - opowiada Urszula Borejszo.

Przyszli wokaliści kształcą się w repertuarze rozrywkowym, ale Urszula Borejszo wybiera utwory ambitne, wymagające chociaż ogólnie znane.

Zachować gorące serce i zimną głowę

Adepci studium muszą nie tylko poznać technikę śpiewu, ale również nabrać obycia scenicznego a zwłaszcza nauczyć się pokonywać tremę.

- Uczymy się więc, jak na scenie się odnaleźć, jak się nie spalić. Co innego bowiem śpiewać w domu do lustra, a co innego wyjść na scenę i zaśpiewać dla kilkuset osób. Najtrudniejszą rzeczą w kształceniu wokalisty jest nauczyć go otworzenia się na emocje, aby podczas występu zachował gorące serce i zimną głowę. Aby otworzył się na publiczność, na muzykę i jednocześnie pamiętał o technice. To bardzo trudne, bo kiedy damy się ponieść radości śpiewania, możemy zapomnieć, aby śpiewać solidnie technicznie. Oczywiście podstawą jest technika, bo bez prawidłowego oddechu nie ma frazy. Technikę można jednak wypracować, natomiast osobowości nie wypracujemy – zaznacza instruktorka.

Młodzi artyści mają już za sobą pierwszy występ. Publiczność mogła ich oklaskiwać podczas grudniowego koncertu ACK „Kultura pod choinkę” na scenie Centrum Konferencyjnego UWM.

- Nie mogłam spać przez tydzień przed koncertem, martwiłam się o moich studentów. Wiem, ile potrafią, ale wiem też, ile jeszcze muszą się nauczyć. To był dla nich absolutny debiut: bycie na scenie, praca z mikrofonem, śpiewanie z orkiestrą. Nawet był debiut chodzenia w szpilkach. I oni to udźwignęli, chociaż przeżywali okrutnie i nawet do tej pory przeżywają. Pracujemy zresztą też nad tym, aby przed koncertem te emocje skumulować, energię zostawić na scenie, ale potem wrócić do domu i żyć dalej, myśleć o czymś nowym. Podobnie jak aktor musi umieć wyjść z roli, tak wokalista nie może żyć koncertem – dodaje U. Borejszo.

Przyjmiemy każdego zdolnego człowieka

Chociaż pierwsza grupka słuchaczy już zaczęła zajęcia, studio jest otwarte dla wszystkich miłośników śpiewu i zaprasza chętnych.

- Przyjść do nas może każdy. Biorę każdego zdolnego człowieka. Próby odbywamy w DS 7, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”. Spotykamy się we wtorki od 15.30 i w czwartki o 10.10. Informacje są na naszej stronie internetowej – informuje Urszula Borejszo.

Młodzi wokaliści wkrótce będą ćwiczyć w komfortowych warunkach. Przygotowywane jest dla nich profesjonalne studio ze sceną, odpowiednim nagłośnieniem do pracy z mikrofonem, instrumentami do akompaniamentu. Do tej pory studio korzystało z pomocy muzyków z kapeli „Kortowa” i Akademickiej Orkiestry Dętej, ale niebawem młodym wokalistom akompaniować będzie równie młody zespół studencki.

- Nawiązaliśmy współpracę z grupką studentów, którzy spotykają się nieformalnie, aby wspólnie muzykować. To świetni, otwarci młodzi ludzie i doskonale nam się współpracuje – mówi kierowniczka studia.

Adeptów śpiewu usłyszymy w czerwcu, na koncercie z okazji święta UWM. Będzie to specjalny muzyczny prezent od ACK dla studentów Uniwersytetu, ale wcześniej być może wystąpią na uniwersyteckim balu charytatywnym.

Urszula Borejszo jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. Jest dyrygentem chóralnym i symfoniczno-operowym. Wcześniej współpracowała z zespołem „Kortowo’ ucząc emisji głosu.

Małgorzata Hołubowska

Informacje o Studio Wokalnym można znaleźć na http://www.uwm.edu.pl/ack/?q=studio-wokalne

na zdj. Urszula Borejszo i jej uczniowie podczas świątecznego koncertu ACK