Międzynarodowe laury dla naszej artystki

Małgorzata Chomicz ze studentami w Indiach
Dr hab. Małgorzata Chomicz z Instytucie Sztuk Pięknych UWM została laureatką dwóch międzynarodowych konkursów poświęconych grafice artystycznej we Włoszech i Macedonii.

Prof. Małgorzata Chomicz z Zakładu Grafiki Instytutu Sztuk Pięknych UWM ma w dorobku wiele nagród i wyróżnień zdobytych na międzynarodowych wystawach i konkursach. W marcu jury konkursu Premio Internazionale di Incisione "I Santi di Diso" w Diso we Włoszech przyznało jej nagrodę za grafikę "Silenzio IV" (Cisza IV). Do konkursu zgłoszono 60 prac, spośród których jury wyłoniło 25 laureatów. Z tego grona czterech grafików nominowano do nagrody. Jedyną laureatką została prof. Małgorzata Chomicz. Jury tak uzasadnia przyznanie nagrody polskiej artystce: "Naturalny obraz wyłania się z wielkiej czerni tła z niepohamowaną energią. Światła i cienie nawiązują do postaci rozcieńczonej w ciemności i podkreślają jej wyrazistą wartość."

- W związku z moimi obowiązkami dydaktycznymi na uczelni nie mogłam być obecna na uroczystości otwarcia wystawy pokonkursowej i planowanej przy tej okazji uroczystości wręczenia mi nagrody. Miłym dla mnie zaskoczeniem był telefon od przewodniczącego jury Marco Maffeis, który zapytał kiedy mogę przyjechać do Diso, by osobiście odebrać nagrodę, ponieważ sponsorzy i organizatorzy chcą przy tej okazji przygotować specjalną uroczystość. Pierwszy raz spotykam się z takim uhonorowaniem artysty-laureata – opowiada prof. M. Chomicz.

- Nagrodzona grafika powstała w ubiegłym roku i wykonana jest w bardzo żmudnej i wymagającej maksymalnego skupienia technice linorytu punktowego. W tej pracy nie ma miejsca na absolutnie żadną pomyłkę. Jeden niepotrzebny gest, za duży punkt bieli i cała praca jest do wyrzucenia – dodaje artystka.

Kilka dni po informacji o zdobyciu nagrody w Diso, prof. M. Chomicz otrzymała kolejną miłą wiadomość – tym razem z Macedonii. Jury VIII Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej w Tetovo (8th International Biannial of Mini Print, Tetovo, Macedonia) przyznało jej wyróżnienie za małą formę graficzną.

W macedońskim biennale o nagrodę ubiegało się 124 artystów grafików z całego świata (zgłoszono 385 grafik z 33 państw).

- Moja wyróżniona miniatura graficzna to malutka grafika o formacie 7x7 cm, wykonana w technice druku wklęsłego, w kolorze. Lubię zmieniać format, pracuję zarówno w czerni i bieli, jak i w kolorze. Od ponad 25 lat moje poszukiwania artystyczne związane są z grafiką warsztatową i materia graficzna wciąż mnie intryguje. Często można spotkać się ze stereotypowym postrzeganiem artystów jako lekkoduchów, wiecznie czekających na natchnienie. Uprawianie grafiki warsztatowej to zarówno wysiłek intelektualny, jak i fizyczny, a żeby cokolwiek na tym polu osiągnąć potrzebna jest dyscyplina, konsekwentna i żmudna praca dzień po dniu. Tutaj nie ma miejsca na sentymenty. W moim przypadku grafika wyznacza rytm mojego czasu. Stała się filozofią mojego życia– mówi prof. M. Chomicz.

Jakie plany artystyczne ma na najbliższą przyszłość prof. M.Chomicz?

- Kontynuuję pracę nad cyklem linorytów "Silenzio", bo nie wyczerpałam jeszcze do końca intrygujących mnie w tej materii problemów struktury i światła. Przede mną kolejne projekty artystyczne, wystawy i oczywiście udział w konkursach graficznych. Moje grafiki zostały wybrane przez Giorgio Marini (zastępcę dyrektora Gabinetu rysunków i grafik w Galerii Uffizi we Florencji i kuratora projektów specjalnych Centralnego Instytutu Grafiki w Rzymie), do prezentacji w grupie 12 artystów ze Stowarzyszenia Współczesnych Grafików Włoskich współczesnej grafiki włoskiej w cyklu wystaw "Italian-Irish conecction". Pierwsza z cyklu wystaw została zainaugurowana w Villa Benzi Zecchini w Treviso w marcu. Wystawa zostanie pokazana także w Irlandii w Galerii Crawford Art w Cork University oraz będzie prezentowana w Garter Lane Arts Centre of Waterford.

Innym bardzo ciekawym międzynarodowym przedsięwzięciem do którego zostałam zaproszona jest projekt  "Rabindranah Tagore. Il Canto della Vita" , a dotyczy książki artystycznej. Jednak najważniejszą dla mnie rzeczą w chwili obecnej jest perfekcyjne przygotowanie się do rezydencji na uniwersytecie w Indiach. Otrzymałam zaproszenie od profesora Nagdas Velayudhan, artysty grafika i jednocześnie dziekana Wydziału Sztuk Wizualnych "IKSV" w Khairagarh. Zaproszenie jest efektem mojego udziału w dziesięciodniowym, międzynarodowym sympozjum IGAF w styczniu tego roku, podczas którego miałam możliwość zaprezentowania zarówno mojego dorobku artystycznego jak i wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności dydaktycznych i artystyczno-warsztatowych. Chociaż wywodzimy się z tak odległych i odmiennych kultur, moje i prof. Nagdas myślenie o pracy twórczej, grafice artystycznej, o jej roli, sensie i ważności oraz o przekazywaniu wiedzy i umiejętności studentom jest bardzo zbliżone – opowiada prof. M. Chomicz.

opr. mah