Maturzyści już planują swoją przyszłość

Zmień rozmiar tekstu

Interesujące kierunki kształcenia oraz piękny kampus – tym UWM przyciągał przyszłych studentów podczas Olsztyńskiego Salonu Maturzystów.

Już we wrześniu maturzyści zadeklarują, które przedmioty będą zdawać podczas egzaminu dojrzałości. Tym samym podejmą decyzję o wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Pomóc ma im w tym Olsztyński Salon Maturzystów.

- Salony maturzystów organizujemy w Polsce już od 10 lat, a w Warszawie od 25. Chcemy w ten sposób zaprezentować młodzieży pełną ofertę kształcenia uczelni wyższych, ale przede wszystkim powiedzieć im jak skutecznie zdać maturę i zaprogramować swoją przyszłość na kolejne lata. Warto tu przyjść, porozmawiać i dowiedzieć, czego się można spodziewać na poszczególnych uczelniach, niekoniecznie jeżdżąc do ich głównej siedziby – mówi Andrzej Wyszyński, koordynator Olsztyńskiego Salonu Maturzystów .

W Olsztyńskim Salonie Maturzystów zaprezentowały się uczelnie z całej Polski , m.in. Warszawy, Gdańska, Białegostoku, Krakowa i Wrocławia. Ofertę prezentował także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

- Zachęcamy maturzystów do podjęcia studiów u nas przede wszystkim bogatą i atrakcyjną ofertą kształcenia. Staramy się, aby ta oferta była jak najbardziej dostosowana do ich potrzeb, ale również do potrzeb rynku pracy. To się zmienia bardzo dynamicznie, więc i nasza oferta kształcenia też. Zachęcamy także walorami Kortowa - naszego miasteczka uniwersyteckiego. To wyjątkowy kampus, jedyny taki w kraju. Z całą odpowiedzialnością mogę również powiedzieć, że jest jednym z najpiękniej położonych i jednym z najbardziej przyjaznych kampusów w Europie i na świecie – podkreśla prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów UWM.

W programie Salonu znalazły się również wykłady prowadzone przez ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej na temat matury 2017. Maturzyści mogli porozmawiać z przedstawicielami uczelni, uzyskać odpowiedzi i porady doradców zawodowych, a także wziąć udział w warsztatach dotyczących tego, jak skutecznie się uczyć i pokonać egzaminacyjny stres oraz jakich błędów unikać na maturze.

- Osoby podchodzące do naszego stoiska najczęściej pytają o zasady rekrutacji. Do końca września muszą złożyć deklaracje maturalne. Od nas dowiadują się, które przedmioty są wymagane podczas rekrutacji na ich wymarzony kierunek studiów. Największą popularnością tradycyjnie cieszy się weterynaria oraz kierunek lekarski, ale pojawiły się też pytania o położnictwo, czyli kierunek, który będzie w naszej ofercie kształcenia dopiero za rok – mówi Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. studenckich.

Corocznie Salon odwiedzają tysiące maturzystów. Wśród nich znalazł się Przemek Gotowiec, prawnuk Mariana Gotowca, pierwszego rektora kortowskiej uczelni.

- Chciałbym studiować ekonomię. Interesuje mnie również psychologia. Nie wykluczam Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ze względu na rodzinne powiązania. Mam jeszcze czas na zastanowienie się i podjęcie ostatecznej decyzji – mówi Przemek.

Iza Biedruń, uczennica I Licem Ogólnokształcącego w Olsztynie chce studiować w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

- Wszystkie uczelnie prezentują bardzo ciekawą ofertę kształcenia, ale można powiedzieć, że już wybrałam. Zamierzam odwiedzić SGH podczas dni otwartych. Nad kierunkiem studiów jeszcze się nie zastanawiałam, ale myślę, że będzie to coś związanego z zarządzaniem lub finansami – dodaje Iza.

Olsztyński Salon Maturzystów 2016 odbył się 9 września. Jego organizatorem były: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, „Perspektywy” oraz Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

syla