Mastersi wiecznie sprawni

zawodnik skacze w dal
Sześciuset piętnastu uczestników, 1600 osobostartów, 800 medali i aż 350 dekoracji medalowych. Tak w największym skrócie wyglądały 31. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, które odbyły się na stadionie UWM.

 

Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters odbyły się w Kortowie po raz pierwszy (26-27.czerwca). Do organizacji mistrzostw w Kortowie władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, czyli zawodników w wieku powyżej 35 lat przekonała Krystyna Pieczulis-Smoczyńska ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM, aktywna i utytułowana biegaczka masters.

- Dałem się przekonać, bo stadion w Kortowie jest obiektem 8-torowym, ma profesjonalne wyposażanie i spełnia wszystkie wymogi stawiane obiektom przez PZLA. Dlatego można na nim organizować zawody najwyższej rangi. Poza tym takiego urokliwego miejsca, jak Kortowo nigdzie nie ma. To prawdziwa perełka – zachwyca się Waldemar Krankowski, prezes PZLA Masters.

W ubiegłym roku zakończyła się modernizacja stadionu w Kortowie. Z powodu pandemii jednak uroczystego otwarcia obiektu nie było. Zawody mastersów w lekkiej atletyce są więc pierwszą dużą imprezą sportowa na tym stadionie i to od razu w randze mistrzostw Polski.

Przybyli na nie zawodnicy z całej Polski i z zagranicy – Ukrainy i Litwy, w tym Urszula Kielan - medalistka Igrzysk Olimpijskich w skoku wzwyż czy Ludwika Chewińska - rekordzistka Polski w pchnięciu kulą, Genowefa Patla - oszczepniczka olimpijka z 1992 r. oraz olsztyniak Ryszard Szparak - biegacz, olimpijczyk z 1980 r. Większość zawodników startowała w kilku konkurencjach. Olimpijczycy jednak nie startowali w swoich konkurencjach, lecz w innych. Zawodnicy byli podzieleni na kategorie wiekowe co 5 lat. Wielu uczestników to mistrzowie Polski w swoich kategoriach wiekowych, a nawet świata.

- Każdy wiek jest dobry do tego, żeby uprawiać sport amatorsko. To promocja zdrowia i sprawności fizycznej. Bardzo się cieszę z tego, że nasz Uniwersytet może uczestniczyć w propagowaniu zdrowego stylu życia - zapewniał prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

Równolegle do 31. MP w lekkiej atletyce toczyły się 10. MP Lekarzy i 4. MP Dziennikarzy w lekkiej atletyce w kategorii masters.

Lek fot. Janusz Pająk

w kategorii