Marszałek wyróżnił prof. Jerzego Przyborowskiego i prof. S. Achremczyka laurami "Najlepszym z Najlepszych"

Prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów UWM otrzymał laur "Najlepszym z Najlepszych" 2019 za serwis rekrutacyjny w kategorii społeczeństwo, nauka, kultura. W kategorii osobowość laurem został uhonorowany prof. Stanisław Achremczyk.

Już po raz 16. marszałek województwa warmińsko-mazurskiego uhonorował laurami „Najlepszym z Najlepszych" osoby szczególnie zasłużone dla naszego regionu. Uroczysta gala odbyła się 21 marca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Laur z rąk marszałka Gustawa Marka Brzezina odebrał prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów UWM. Nagroda została wręczona w kategorii społeczeństwo, nauka, kultura. Prof. Jerzy Przyborowski został doceniony za serwis rekrutacyjny, który w ubiegłym roku zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie na kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej - Genius Universitatis 2018. Jury doceniło dwuletnią pracę nad budową serwisu. Podobało się m.in. to, że informacje potrzebne kandydatom na studentów przekazywane są w sposób dla nich zrozumiały i w atrakcyjnej formie, nieodbiegającej od tego, do czego są przyzwyczajeni, jako pokolenie powszechnie korzystające z Internetu.

- Nasza strona rekrutacyjna jest nowoczesna i skonstruowana tak, że każdy kandydat na studia w łatwy sposób dotrze do wszystkich niezbędnych informacji, nie tylko tych związanych z kierunkami, ale również z samym Uniwersytetem czy warunkami studiowania. Chcę podziękować osobom zaangażowanym w budowanie strony rekrutacyjnej. To wspaniali ludzie, bez których nie byłoby serwisu, tego sukcesu i nagrody. Jestem dumny z ich pracy - podkreśla prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów.

Wraz z rektorem wyróżnienie odebrały osoby bezpośrednio zaangażowane w budowanie serwisu: Wioletta Ustyjańczuk, kierowniczka Biura Mediów i Promocji UWM, Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. Studenckich oraz Michał Orłowski, twórca strony. Jaki zatem jest przepis na dobry serwis rekrutacyjny?

- Recepta na dobrą stronę rekrutacyjną to utalentowane ręce grafika, bardzo dobrze przygotowane teksty o kierunkach i sylwetce absolwenta, które otrzymaliśmy z Biura ds. Studenckich, wspaniałe zdjęcia naszego znakomitego fotografa uniwersyteckiego, filmowe materiały telewizji Kortowo i zaufanie szefów. To już nasza druga nagroda za serwis rekrutacja, czujemy się bardzo docenieni - mówi Wioletta Ustyjańczuk.

Laur "Najlepszym z Najlepszych" otrzymał również prof. Stanisław Achremczyk, historyk, pracownik naukowy Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego, a także Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Prof. Stanisław Achremczyk jest autorem wielu publikacji dotyczących historii Warmii i Mazur. W 2018 roku ukazała się najnowsza książka, wydana z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, opisująca dzieje ziem warmińskich. Profesor jest też autorem podręczników do nauczania historii regionu. Wydał syntezę Warmia, Poczet biskupów warmińskich; jest współautorem i redaktorem monografii miast: Braniewa, Iławy, Kętrzyna, Olecka. Opracował dzieje nadleśnictwa Ramuki i Wichrowo. Opublikował popularnonaukowe książki o dziejach Braniewa, Olsztyna Ornety, Ełku, Gietrzwałdu i Iławy. W sumie jest autorem 38 monografii książkowych i ponad 500 artykułów. Od 2018 r. prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

- Bardzo się cieszę, że dostrzeżono moją pracę, zwłaszcza pracę autorską, wydawniczą, pracę kształcącą studentów. Wyróżnienie to jest podsumowaniem pewnego okresu życia. Wiele lat temu, 21 marca, obroniłem pracę doktorską i przyjechałem do Olsztyna. Miał to być przystanek na mojej drodze życia. Ten przystanek bagatela trwa 40 lat. Bardzo się cieszę, że ta nagroda zbiega się z tą rocznicą oraz z tego, że moja przygoda z nauką trwa już tyle lat - podsumowuje prof. Stanisław Achremczyk.

Corocznie „Laur „Najlepszym z Najlepszych" otrzymują osoby, instytucje lub firmy z regionu Warmii i Mazur, które w poprzedzającym roku wyróżniły się na forum krajowym lub międzynarodowym, osiągnęły sukces i zostały docenione przez niezależne gremia. W ten sposób przyczyniły się do promocji regionu w kraju oraz na świecie. Dotychczas marszałek województwa przyznał prawie 400 laurów. Z UWM w ubiegłych latach nagrodzeni byli m.in. prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor UWM ds. Collegium Medicum, prof. Arkadiusz Żukowski, prof. Izabela Lewandowska, dr n. med. Tomasz Waśniewski, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, studenci mechaniki i budowy maszyn na Wydziale Nauk Technicznych: Mateusz Pietkiewicz, Adam Wojtkowiak, Andrzej Ostrowski.

Jubileuszową galę „Najlepszym z Najlepszych" uświetnił koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Nagrodzeni: TURYSTYKA: Ognisko Sportów Wodnych "Fala" w Elblągu, Zagroda Edukacyjna "ZIołowy Dzbanek", Ewa i Waldemar Nisiewicz; SPORT: Igor Janik UKS "Hetman Elbląg", Piotr Cichocki AKS OSW Olsztyn, Robert Karaś; ŻYWNOŚĆ NATURALNA: Mazurski Browar sp. z. o. o., "Jutrzenka" Dobre Miasto sp. z. o. o., Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku; SZTUKA KULINARNA: Restauracja "Romantyczna" w Hotelu SPA Dr Irena Eris (Srebrny Laur), Restauracja "Cudne Manowce", Restauracja z Zielonym Piecem; SPOŁECZEŃSTWO, NAUKA, KULTURA: Łukasz Staniszewski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie - zespół badawczy prof. Barbary Gawrońskiej-Kozak; OSOBOWOŚĆ: Andrzej Małyszko, Rafał Wolski, Stanisław Achremczyk; ZDROWIE: Samodzielny Publiczny Zespół Gruźliczy i Chorób Płuc w Olsztynie, zespół lekarzy: lek. med. Rafał Szynkarczuk, lek. med. Grzegorz Kulesza - Szpital Miejski w Olsztynie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie (Srebrny Laur); GOSPODARKA: Zakład Metalowy AGROMASZ, Wipasz S.A., producent drzwi "Barański" spółka jawna; INNOWACJE I ROZWÓJ: Alnea sp. z. o. o., Wytwórnia Octu i Musztardy "OCTIM" sp. z. o. o., G2V Energia; DIAMENTOWY LAUR: Dekorglass Działdowo S.A. Gabriel Chojak.

syla

 

w kategorii