Prof. Małgorzata Chomicz z nagrodą „Primo Assoluto”

Zmień rozmiar tekstu

Małgorzata Chomicz, artystka i wykładowczyni na Wydziale Sztuki UWM zdobyła Primo Assoluto na międzynarodowym biennale sztuki w Perugii.

Od pierwszego do szesnastego października w Centrum Ekspozycyjnym Rocca Paolina we włoskiej Perugii miało miejsce I Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej – Biennale Citta di Perugia. W konkursie brało udział 36 światowej sławy artystów, którzy swoje prace prezentowali w różnych kategoriach.

Jury pod przewodnictwem Claudio Brancaleoni postanowiło jednomyślnie przyznać nagrodę ponad wszystkimi kategoriami wymienionymi w regulaminie. Nagroda "Primo Assoluto" biennale trafiła do rąk Małgorzaty Chomicz (na zdj. w środku). Jury tak uzasadnia swój werdykt: "w jej sztuce łączą się szczęśliwie w najwyższym stopniu wrażliwość, wyobraźnia i technika. Małgorzata Chomicz dzięki niezwykłej umiejętności w opanowaniu sztuki graficznej, potrafi oddać tętniącą życiem atmosferę naszych marzeń i zaoferować nam czyste doświadczenie piękna, poprzez  kolory, które chcą mówić do naszych dusz”.

opr. mah

Małgorzata Chomicz od 20 lat uczy studentów technik grafiki warsztatowej. Od 2007 roku profesor nadzwyczajny UWM. Zajmuje się grafiką  warsztatową i książką artystyczną. Autorka 50 wystaw indywidualnych (m.in.: w Krakowie, Wilnie, Rzymie, Norymberdze, Asyżu, Perugii, Bańskiej Bystrzycy, Trydencie, Zagrzebiu, Trogirze).  Brała udział w ponad 140 wystawach zbiorowych oraz konkursach graficznych w kraju i zagranicą.  W 2000 i 2002 roku była stypendystką Fundacji Jana Pawła II Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie, a w 2001 - Fonds d'Aide Aux Lettres Polonaises Independantes w Paryżu. Członek honorowy Stowarzyszenia Grafików "Stamperia del Tevere" w Rzymie. Od 2013 roku członek Stowarzyszenia "InSigna", Rzym. Autorka i koordynator międzynarodowych projektów artystycznych. Prace w zbiorach m.in.: Il Museo dell’Incisione - Muzeum Grafiki - Acqui Terme, Włochy, Ambasada RP w Zagrzebiu, Museo Guido Calori San Gemini, Włochy, Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej Dom Praczki w Kielcach, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie oraz  prywatnych (Chiny, USA, Niemcy, Włochy, Polska, Kanada, Słowenia, Szwajcaria). Autorka i koordynator międzynarodowych projektów artystycznych.