Maciej Pichłacz zwycięzcą Regionalnego Testu Wiedzy o Siatkówce

Regionalny Test Wiedzy o Siatkówce już za nami. Ponad 200 osób wzięło w nim udział, aby sprawdzić swoją wiedzę, uczcić 65-lecie AZS, a przy okazji wygrać cenne nagrody.

Pierwszy Regionalny Test Wiedzy o Siatkówce organizowany przez Indykpol AZS, Radio Olsztyn oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski odbył się 14 listopada. Wygrał go Maciej Pichłacz z Olsztyna. Celem testu było przypomnienie sukcesów oraz propagowanie wiedzy o najbardziej utytułowanym klubie sportowym Warmii i Mazur. To była niezwykła okazja do spotkania pasjonatów siatkówki, a przede wszystkim sprawdzenia swojej wiedzy o historii i osiągnięciach olsztyńskiego AZS-u.

Pytań było 80 i dotyczyły 65 lat AZS Olsztyn i piłki siatkowej. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki. Maciej Pichłacz (na zdjęciu odbiera nagrodę z rąk prof. Mirosława Gornowicza, prorektora UWM) zwyciężył i dzięki swojej wiedzy wygrał 4000 zł!

– Podchodziłem do tego testu jak do zabawy. W domu wręcz śmiali się ze mnie, że startuję do tego testu. Teraz przyjdę i pokażę im ten czek i zobaczymy kto się będzie z kogo śmiał – mówił ze śmiechem zwycięzca. – Urodziłem się w Olsztynie i z siatkówką jestem związany, więc nie potrzebowałem wertować książek. Dzisiaj rano wszedłem tylko na klubową stronę internetową, poczytałem trochę i wystarczyło.

Maciej Pichłacz to podopieczny… trenera Andrzeja Grygołowicza. Gra w zespole AZS UWM Olsztyn.

- To wspaniała inicjatywa! Bawiliśmy się świetnie, miło było powspominać i ta nuta rywalizacji: kto ma rację? – mówili kibice chwilę po wyjściu z testu. – Oby za rok, albo przy okazji innego jubileuszu zorganizowano podobną imprezę – dodał kibic Maciej.

Na teście pojawili się nie tylko kibicie, ale również byli, siatkarze i trenerzy AZS Olsztyn. Prosto z Francji przyjechał Mirosław Rybaczewski - mistrz olimpijski i mistrz świata, Z Holandii przybył Stanisław Zduńczyk – zawodnik, który przez całą swoją karierę zawodniczą związany był z AZS-em Olsztyn, z którym to zdobył mistrzostwo Polski w 1973. Obecny był również złoty medalista olimpijski – Zbigniew Lubiejewski. Na pytania odpowiadali także Stanisław Iwaniak – olimpijczyk z Montrealu oraz trener Andrzej Grygołowicz.

Obecny był również Jarosław Szalpuk, mistrz Polski z 1992 r., który przypominał ostatnie mistrzostwo Polski, które zdobył z drużyną przyjaciół, a które to kibice biorący udział w teście, mogli oglądać na telebimie.

– W klubie nie było pieniędzy. I pamiętam jak przed decydującym meczem z AZS-em Częstochowa, Mariusz Szyszko, kapitan drużyny powiedział do nas w szatni: „Chłopaki, jeśli mamy się spotkać za 20-30 lat w tym gronie, to spotkajmy się jako mistrzowie Polski”. Wyszliśmy i wygraliśmy.

I spotkali się… w Olsztynie, w 2015 roku, przy okazji jubileuszu 65-lecia AZS.

Niespodzianką dla wszystkich był Puchar za Mistrzostwo Świata, które wywalczyła reprezentacja Polski w 2014 r. w katowickim Spodku. Przywiózł go do Olsztyna Paweł Papke, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, były zawodnik AZS Olsztyn, z którym zdobył 4 medale mistrzostw Polski. Po teście, chętni kibice mogli podejść i z bliska podziwiać to trofeum.

Atmosfera była podniosła, ale wszystkim dopisywały humory, dzięki czemu nie zabrakło ciekawych i zabawnych opowieści.

- Zimą, nasz autokar, którym podróżowaliśmy na mecze, zamarzał zaraz za rogatkami Olsztyna – wspominał Jarosław Szalpuk, – Zaczynał zamarzać od tyłu, więc co rusz przesuwaliśmy się do przodu, aby chociaż trochę się ogrzać. Przed dojazdem na miejsce wszyscy siedzieliśmy na 3 siedzeniach z przodu, razem z trenerem Grygołowiczem.

Marta Panasiuk

 Pierwsza 10 największych znawców olsztyńskiej siatkówki

1. Maciej Pichłacz

2. Paweł Kopaczel

3. Marek Kurmin

4. Piotr Kuchta

5. Karolina Grzegorzewska

6. Mateusz Olbryś

7. Paweł Polechoński

8. Grzegorz Woźniak

9. Anna Żuchowska

10. Monika Breńska

 

 

 

 

w kategorii