Maciej Pichłacz zwycięzcą Regionalnego Testu Wiedzy o Siatkówce

Zmień rozmiar tekstu

Regionalny Test Wiedzy o Siatkówce już za nami. Ponad 200 osób wzięło w nim udział, aby sprawdzić swoją wiedzę, uczcić 65-lecie AZS, a przy okazji wygrać cenne nagrody.

Pierwszy Regionalny Test Wiedzy o Siatkówce organizowany przez Indykpol AZS, Radio Olsztyn oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski odbył się 14 listopada. Wygrał go Maciej Pichłacz z Olsztyna. Celem testu było przypomnienie sukcesów oraz propagowanie wiedzy o najbardziej utytułowanym klubie sportowym Warmii i Mazur. To była niezwykła okazja do spotkania pasjonatów siatkówki, a przede wszystkim sprawdzenia swojej wiedzy o historii i osiągnięciach olsztyńskiego AZS-u.

Pytań było 80 i dotyczyły 65 lat AZS Olsztyn i piłki siatkowej. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki. Maciej Pichłacz (na zdjęciu odbiera nagrodę z rąk prof. Mirosława Gornowicza, prorektora UWM) zwyciężył i dzięki swojej wiedzy wygrał 4000 zł!

– Podchodziłem do tego testu jak do zabawy. W domu wręcz śmiali się ze mnie, że startuję do tego testu. Teraz przyjdę i pokażę im ten czek i zobaczymy kto się będzie z kogo śmiał – mówił ze śmiechem zwycięzca. – Urodziłem się w Olsztynie i z siatkówką jestem związany, więc nie potrzebowałem wertować książek. Dzisiaj rano wszedłem tylko na klubową stronę internetową, poczytałem trochę i wystarczyło.

Maciej Pichłacz to podopieczny… trenera Andrzeja Grygołowicza. Gra w zespole AZS UWM Olsztyn.

- To wspaniała inicjatywa! Bawiliśmy się świetnie, miło było powspominać i ta nuta rywalizacji: kto ma rację? – mówili kibice chwilę po wyjściu z testu. – Oby za rok, albo przy okazji innego jubileuszu zorganizowano podobną imprezę – dodał kibic Maciej.

Na teście pojawili się nie tylko kibicie, ale również byli, siatkarze i trenerzy AZS Olsztyn. Prosto z Francji przyjechał Mirosław Rybaczewski - mistrz olimpijski i mistrz świata, Z Holandii przybył Stanisław Zduńczyk – zawodnik, który przez całą swoją karierę zawodniczą związany był z AZS-em Olsztyn, z którym to zdobył mistrzostwo Polski w 1973. Obecny był również złoty medalista olimpijski – Zbigniew Lubiejewski. Na pytania odpowiadali także Stanisław Iwaniak – olimpijczyk z Montrealu oraz trener Andrzej Grygołowicz.

Obecny był również Jarosław Szalpuk, mistrz Polski z 1992 r., który przypominał ostatnie mistrzostwo Polski, które zdobył z drużyną przyjaciół, a które to kibice biorący udział w teście, mogli oglądać na telebimie.

– W klubie nie było pieniędzy. I pamiętam jak przed decydującym meczem z AZS-em Częstochowa, Mariusz Szyszko, kapitan drużyny powiedział do nas w szatni: „Chłopaki, jeśli mamy się spotkać za 20-30 lat w tym gronie, to spotkajmy się jako mistrzowie Polski”. Wyszliśmy i wygraliśmy.

I spotkali się… w Olsztynie, w 2015 roku, przy okazji jubileuszu 65-lecia AZS.

Niespodzianką dla wszystkich był Puchar za Mistrzostwo Świata, które wywalczyła reprezentacja Polski w 2014 r. w katowickim Spodku. Przywiózł go do Olsztyna Paweł Papke, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, były zawodnik AZS Olsztyn, z którym zdobył 4 medale mistrzostw Polski. Po teście, chętni kibice mogli podejść i z bliska podziwiać to trofeum.

Atmosfera była podniosła, ale wszystkim dopisywały humory, dzięki czemu nie zabrakło ciekawych i zabawnych opowieści.

- Zimą, nasz autokar, którym podróżowaliśmy na mecze, zamarzał zaraz za rogatkami Olsztyna – wspominał Jarosław Szalpuk, – Zaczynał zamarzać od tyłu, więc co rusz przesuwaliśmy się do przodu, aby chociaż trochę się ogrzać. Przed dojazdem na miejsce wszyscy siedzieliśmy na 3 siedzeniach z przodu, razem z trenerem Grygołowiczem.

Marta Panasiuk

Pierwsza 10 największych znawców olsztyńskiej siatkówki