Letnia szkoła biologii na UWM

prof. Hanna Ciecierska prowadzi zajęcia z ekologii
Zajęcia z toksykologii środowiskowej i mikrobiologii molekularnej, pobieranie próbek wody i roślinności z Jeziora Kortowskiego. Maturzyści z LO im. KEN w Przasnyszu biorą udział w letniej szkole biologii na UWM.

Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otworzył pracownie i laboratoria dla młodych pasjonatów nauk o życiu. Od 4 do 7 września trwała tu letnia szkoła biologii. W projekcie badawczym "Ocena stanu jakości wód Jeziora Kortowskiego" brali udział uczniowie klasy maturalnej o profilu biologiczno-chemicznym z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu.

Koordynatorzy programu postarali się, aby program zajęć był ciekawy i różnorodny. Maturzyści uczestniczyli w 3 blokach warsztatów i wykładów dotyczących toksykologii środowiskowej, mikrobiologii molekularnej i ekologii. Zwiedzili też Laboratorium Diagnostyki Molekularnej Wydziału Biologii i Biotechnologii.

- Ten projekt badawczy to wyjście w kierunku uczniów klasy maturalnej. Przyda im się to w przygotowaniu do matury, ponieważ w tej chwili na egzaminie maturalnym wymagana jest znajomość procesu badawczego: umiejętność formułowania celu badań, problemu badawczego, zmiennych i planowania eksperymentu, określania co jest próbą kontrolną. W szkole uczą się tego teoretycznie. Tu mają dostęp do pipet laboratoryjnych, uczą się m.in. miareczkowania, wizualizacji wyników – wyjaśnia dr Beata Dulisz, prodziekan ds. kształcenia, koordynatorka projektu.

Zajęcia w uniwersyteckich laboratoriach pod okiem nauczycieli akademickich spodobały się uczniom.

- Jesteśmy po dwóch dniach zajęć. Pierwsze były zajęcia z ekologii, byliśmy nad jeziorem. Potem mikrobiologia, izolowaliśmy m.in. DNA - bardzo ciekawe zajęcia a dziś idziemy na toksykologię. Jesteśmy podzieleni na trzy grupy. Dzisiaj to są jedne z ostatnich zajęć, jutro tylko podsumowujące. Interesuję się biologią, nie wiem, czy jaki kierunek studiów wybiorę, mam kilka pomysłów. Studia na UWM? Biorę pod uwagę, aczkolwiek jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji – mówi Paulina, maturzystka z Przasnysza.

Na Bartku, także uczniu przasnyskiego LO, największe wrażenie zrobił kortowski kampus.

- Kortowska przyroda jest bardzo piękna, tak myślę, że to kampus jedyny w swoim rodzaju. Biorę pod uwagę studia tutaj. Na pewno na wydziale biologii oczywiście!

Młodzi pasjonaci biologii mieli także zajęcia terenowe. Wypływali rowerami wodnymi z przystani kortowskiej i pobierali do badań próbki wody z jeziora oraz roślinności wodnej z brzegu jeziora i z toni. Te zajęcia prowadziła prof. Hanna  Ciecierska z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody WBiB.

- Uczniowie będą praktycznie poznawać metody badawcze środowiskowe oceny jakości jeziora. Następnie wpiszą do kart pracy wyniki, po czym będą mogli zrobić ocenę całego jeziora, czyli poznać cały ten proces badawczy. Następnie będzie część statystyczna, czyli zebranie tych wszystkich wyników, no i zobaczymy… - wyjaśnia prof. Ciecierska.

Z uczniami przyjechał Zbigniew Sztuc, nauczyciel biologii przasnyskiego LO.

- Chcemy pogłębić wiedzę z biologii, bo to dziedzina żywa, rozwijająca się i korzystając z zaplecza dydaktycznego Uniwersytetu wyposażyć uczniów w wiedzę praktyczną, której nie możemy im zaprezentować u siebie w szkole, ponieważ nie posiadamy tak wyposażonych pracowni biologicznych. Myślę że otworzenie takiej szkoły jest po prostu fenomenalnym pomysłem - przybliża uczelnię, pozwala poznać kadrę naukową. Uczniowie są zachwyceni zajęciami i podejściem pracowników naukowych. Nie tracimy cennego czasu a jednocześnie możemy skorzystać z uroków jeziora, z pięknego parku no i oczywiście zaplecza naukowo-dydaktycznego – podkreśla Zbigniew Sztuc.

Jak dodaje, maturzyści z Przasnysza chętnie wybierają studia na kortowskim Wydziale Biologii i Biotechnologii.

- Jest kilku już magistrów biologii, kilku biotechnologii. Obecnie na wydziale studiuje pięciu naszych uczniów a jedna z naszych wychowanek przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej. Na pewno po tej akcji będzie wiele szkół zainteresowanych taką ofertą, myślę że nam też się uda przyjechać z następnym rocznikiem – dodaje.

- Letnia szkoła biologii to pomysł, który pojawił się w wyniku podpisania porozumienia o współpracy z LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu i efekt wcześniejszych kontaktów z uczniami tej szkoły. Od wielu lat nauczyciele biologii przyjeżdżają z uczniami na różne zajęcia. To nie są przypadkowe wyjazdy, oni przyjeżdżają świadomie, są przygotowani, aby jak najwięcej skorzystać – zaznacza prodziekan dr B. Dulisz. – Liczymy, że wielu z nich to będą nasi przyszli studenci. Chcemy im pokazać po prostu, że na wydziale biologii można robić fajne rzeczy, ciekawe projekty badawcze – kończy dr B. Dulisz

Zajęcia w letniej szkole biologii zakończyło spotkanie z władzami Wydziału Biologii i Biotechnologii oraz prezentacja programu międzynarodowych studiów Applied Biology.

Wydział Biologii i Biotechnologii ma także podpisane porozumienia o współpracy m.in. z LO nr XI w Olsztynie, oraz LO w Piszu.

mah