Laury dla prof. Kukwy

Profesor Andrzej Kukwa z Wydziału Nauk Medycznych otrzymał laur „Najlepszym z Najlepszych” w kategorii nauka i ochrona zdrowia.

„Najlepszym z najlepszych” to honorowe wyróżnienie marszałka województwa. Podczas uroczystej gali, która 26 marca odbyła się w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, marszałek uhonorował laureatów w 8 kategoriach: kultura i sztuka, rozwój i innowacje, turystyka, osobowość, sport, nauka i ochrona zdrowia, sukces organizacyjny oraz produkcja i sztuka kulinarna. W kategorii nauka i ochrona zdrowia Marek Gustaw Brzezin (na zdj. z lewej), marszałek województwa laur „Najlepszym z Najlepszych” wręczył prof. Andrzejowi Kukwie - kierownikowi Katedry Otorynolaryngologii oraz Chorób Głowy i Szyi na Wydziale Nauk Medycznych.

- Za endoskop z przestrajalnym, barwnym kontrastem. Prof. Andrzeja Kukwy otrzymał za niego złoty medal na 63. Światowych Targach „Brusseles Innova 2014” poświęconych transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Endoskop będzie badać górne drogi oddechowe różną barwą świateł. Dzięki temu znacznie lepiej będzie widać patologie, a lekarze bez problemu zdiagnozują pacjenta. To nie pierwsza nagroda prof. Kukwy zdobyta w Brukseli. Rok wcześniej otrzymał złoty medal za urządzenie służące do diagnozowania drożności dróg oddechowych. Jego osiągnięcia doceniał w 2014 roku minister nauki i szkolnictwa wyższego – uzasadniał marszałek.

- Bardzo mi miło, że marszałek docenił moją pracę. Zaburzenia oddychania, którymi się zajmuję są powodem wielu późniejszych chorób, takich, jak np. wylewy. Zaburzenia zaczynają się od chrapania. Ponieważ prawie każdy chrapie – to ludziom się wydaje, że tak musi być. Tymczasem to oznaka, że chrapiący nie pobiera tyle powietrza, ile potrzebuje, czyli jest niedotleniony, a to już zawsze poważna sprawa – tłumaczy prof. Kukwa.

Endoskop, za który profesor dostał laur i był nagrodzony w Brukseli zamierza produkować w naszym regionie. Na dodatek przy użyciu drukarek firmy Zortrax, którą utworzyli m.in. absolwenci UWM i która otrzymała laur w kategorii: innowacje i rozwój.

Profesor Kukwa z Olsztynem jest związany od kilku lat, tj. od czasu, gdy zatrudnił się na Wydziale Nauk Medycznych UWM. Wychował się i pracował w Warszawie, ale od pół roku jest już olsztyniakiem. Nowe miejsce zamieszkania bardzo sobie chwali.

- Z Olsztynem związane jest moje marzenie zawodowe z młodości. Kiedy byłem początkującym lekarzem – to mój szef często powtarzał, że najlepszym laryngologiem w Polsce jest prof. Laszka z Olsztyna i dużo o nim opowiadał. Zapragnąłem być taki, jak on i całe zawodowe życie go naśladowałem. A dzisiaj, kiedy już jestem trochę starszy, uważam się za jego kontynuatora. W Olsztynie spotkałem wspaniałych ludzi, oddanych temu, co robią i miastu, dostałem też dobrze wyposażone miejsce pracy. I dlatego Olsztyn jest mi bliski, staram się coś dla niego robić. Cieszę się, że ktoś to zauważa – zapewnia prof. Kukwa.

lek

Laur „Najlepszym z Najlepszych” marszałek przyznaje od 2004 r. Jego celem jest uhonorowanie ambasadorów naszego województwa, którzy wyróżnili się na forum krajowym i międzynarodowym, osiągnęli sukces doceniony przez niezależne gremia, przyczynili się do promocji regionu. Laur służy podkreśleniu ich sukcesów tu, na Warmii i Mazurach, w miejscu, w którym mieszkają i funkcjonują. Do tej pory przyznano 291 laurów. W tym roku w ręce zasłużonych mieszkańców województwa trafiły kolejne 22.

w kategorii