Lato z Polską i UWM

marszałek Senatu S. Karczewski, prof. Ryszard Górecki , rektor UWM i młodzież
Pięćdziesięcioro dzieci polskiego pochodzenia z Rosji i Ukrainy przebywało na koloniach letnich w Kortowie. Wszystkim w Polsce się podobało, a w Kortowie szczególnie - zapewniały marszałka Senatu RP.

Stanisław Karczewski - marszałek Senatu RP spotkał się z młodzieżą polonijną w Kortowie 20 lipca. Obejrzał program artystyczny w jej wykonaniu. Następnie przekazał prezenty – sprzęty sportowo-rekreacyjne i rozmawiał z dziećmi, młodzieżą oraz wychowawcami. Polonijnej młodzieży bardzo podobało się w Polsce i w Kortowie. Wielu młodych już bywało w Polsce, a dwójka nastolatków obecnych na spotkaniu chce w Polsce studiować – filologię polską i medycynę.

- Bardzo sobie cenię kontakt z Polakami z zagranicy, a najbardziej z młodzieżą. Ponieważ wielu młodych wiąże swą przyszłość z Polską to są oni naszymi potencjalnymi następcami w Sejmie i Senacie, ale także w wielu miejscach pracy, chociażby na stanowiskach lekarza - zawodu, który ja reprezentuję – stwierdził marszałek Karczewski.

Stanisław Karczewski pytał młodych skąd przyjechali, co robili i widzieli, jak im się podoba w Polsce, który raz tutaj są i czy chcieliby jeszcze do Polski przyjechać.

Prof. Ryszard Górecki, rektor UWM zachęcał młodych rodaków, aby na miejsce studiów wybierali UWM.

Była to młodzież uczestnicząca w akcji „Lato z Polską”. Jest to akcja stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zainicjowana w 2009 r. przez Macieja Płażyńskiego - ówczesnego marszałka Senatu. Podczas tej akcji „Wspólnota Polska” organizuje dzieciom polskiego pochodzenia z całego świata pobyty edukacyjno-integracyjne w atrakcyjnych miejscach Polski.

- Dzieci poprzez kontakty z rówieśnikami z Polski i innych krajów, w naturalny sposób uczą się języka, nawiązują więzi pokoleniowe i poznają warunki życia we współczesnej Polsce. W ten sposób podtrzymują więź z Polską, jej historią i kulturą – wyjaśnia cel akcji Dariusz Bonisławski, prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

50- osobowa grupa dzieci w wieku 10 -18 lat z Rosji (Moskwa, Krasnodar, Ufa) i Ukrainy (Odessa, Kijów, Charków, Bar) przebywała w Kortowie od 16 do 29 lipca. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zapewnił im zakwaterowanie w domu studenckim, wyżywienie i możliwość korzystania z uniwersyteckich pomieszczeń i urządzeń sportowo-rekreacyjnych.

Pierwszy turnus rozpoczął się 16 lipca. Jego program związany jest z Mikołajam Kopernikiem. W ciągu 2 tygodni młodzi Polacy z Rosji i Ukrainy zwiedzili Warmię i Mazury „Szlakiem Kopernika” poznając sylwetkę astronoma oraz miejsca, w  których żył i pracował, czyli Toruń, Olsztyn, Frombork i Lidzbark Warmiński. Przewidziano także wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W programie znalazły się również ciekawe zajęcia na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM. Wyjazdy w całości finansował Senat RP, a zorganizowała „Wspólnota Polska”. Kolonie w Polsce są więc dla uczestników bezpłatne.

Sławomir Dudziec – wychowawca podkreśla, że polonijna młodzież jest bardzo spokojna i nie sprawia kłopotów. Koloniści szybko się zintegrowali, a między młodymi obywatelami Ukrainy i Rosji nie ma żadnych animozji.

Marina i Władysława są z Odessy, a Jan z Moskwy. Dziewczyny już bywały w Polsce. Jan – nie.

- Jesteśmy zadowoleni z pobytu w Polsce. Przyjechaliśmy, żeby lepiej poznać ten kraj i lepiej nauczyć się mówić po Polsku – zapewniają.

Daria przyjechała do Olsztyna z Charkowa. Polskiego uczy się 2 lata w polonijnej szkole. Zaskoczyła wszystkich pięknym śpiewem.

-  Uczę się śpiewu i baletu w szkołach muzycznej i baletowej – wyjaśnia. W Polsce i w Olsztynie też jej się podoba.

 

Wspólnotę Polską i UWM od kilku lat łączy ścisła współpraca. UWM podejmuje uczestników światowych zjazdów nauczycieli polonijnych, zwycięzców polonijnych konkursów biologicznych i matematycznych dla młodzieży.

W 2017 r. do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na 43 różnorodne tematycznie turnusy kolonijne przyjedzie ok. 1700 dzieci z 36 krajów.

lek

w kategorii