Łączy ich UWM i pasja tworzenia

Zmień rozmiar tekstu

Już po raz szósty pracownicy oraz byli pracownicy UWM zaprezentowali swój dorobek artystyczny. Do 20 grudnia w Bibliotece Uniwersyteckiej można podziwiać m.in. obrazy olejne, akwarele, rysunek, grafikę, rzeźbę i haft.

Wystawa prac artystów nieprofesjonalnych związanych z UWM na stałe wpisała się w kalendarz uniwersyteckich wydarzeń kulturalnych. Szósty wernisaż prac Grupy A*R*T (Artystycznej Rezerwy Twórczej) odbył się podobnie jak w latach ubiegłych 14 października - w dniu Święta Edukacji Narodowej.

- Prezentowane dzieła przez jakiś czas będą upiększać przestrzeń Biblioteki Uniwersyteckiej. Bardzo się cieszę, że wystawy Artystycznej Rezerwy Twórczej integrują środowisko akademickie, osoby w różnym wieku - doktorantów, pracowników czynnych zawodowo, a także emerytów. To bardzo cenne i za to chciałbym podziękować organizatorom - mówił podczas oficjalnego otwarcia wystawy prof. Mirosław Gornowicz, prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju.

Od pierwszej wystawy, która odbyła się w 2011 r., myślą przewodnią jest prezentacja dorobku artystycznego pracowników oraz emerytów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Forma i technika prac jest dowolna: obrazy olejne, akwarele, rysunek, grafika, malowanie na szkle, rzeźba, ceramika, haft (malowanie igłą), tkactwo, metaloplastyka itp.

- Dotychczas swoje prace zaprezentowało już ponad 60 członków A*R*T. Mamy w grupie młodych pracowników naszego Uniwersytetu, jak i tych, którzy są już dawno na emeryturze. Nie ukrywam, że ci drudzy są bardziej aktywni ze względu na większą ilość wolnego czasu. Co roku nasze szeregi zasilają też nowe osoby – mówi prof. Antoni Jarczyk z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.

Prof. Antoni Jarczyk w tym roku prezentował m.in. obrazy olejne, rzeźby i 2 instalacje.

- Pierwsza – Karczmarz – zrobiona jest z materiałów znalezionych na miejscu dawnej osady hutniczej w Jełguniu. W drugiej wykorzystałem przedmioty uzyskane po deinstalacji CO na wydziale – wyjaśnia prof. Antoni Jarczyk, przewodniczący Grupy A*R*T.

Natalia Machałek jest jedną z najmłodszych uczestniczek wystawy.

- To już 3 wystawa, podczas której prezentuję fotografie. Fotografią zainteresowałam się 3 lata temu. To miała być odskocznia od działalności naukowej i dnia codziennego. Moje zdjęcia przedstawiają pejzaże wiejskie, gminę Barczewo, a także grzyby wielkoowocnikowe – wymienia Natalia Machałek, doktorantka na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Jednym z najstarszych uczestników wystawy jest Marian Michałowski, wieloletni pracownik Wydziału Rolniczego WSR, a potem ART.

- Wystawiłem obrazy olejne na tekturce. Przedstawiają one lekki dla oka pejzaż polski, pory roku. Malowałem od dziecka, później zaniedbałem tę pasję i wróciłem do niej w okresie dojrzałym. Swój dorobek artystyczny prezentowałem także wcześniej na wystawach organizowanych w Baccalarium – mówi Marian Michałowski.

Od dziecka sztuką zajmuje się także Irena Olszewska, która przez 15 lat była pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Obecnie jest na emeryturze.

- Wiele osób w mojej rodzinie przejawiało zdolności artystyczne. Sztuką zajmowali się m.in. moja prababcia, babcia i dziadek. Pierwsza wystawa, w której wzięłam udział odbyła się, gdy miałam 10 lat. Prezentowałam wówczas wycinanki. Nie ryzowałam wzorów. Miałam ogromną wyobraźnię i robiłam je z głowy. Później szyłam, haftowałam, robiłam na drutach – uznawana byłam za najelegantszą studentkę na ART – wspomina Irena Olszewska. – Teraz głównie maluję na szkle. Podczas tegorocznej wystawy prezentuję pracę zatytułowaną Moja Warmia – noce i dnie – dodaje Irena Olszewska.

Wystawę będzie można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej do 20 grudnia. Po jej zakończeniu zostanie wydany album zawierający wybrane prace każdego z uczestników wystawy wraz z krótką notką o intencji autora w tworzeniu swoich prac oraz opis jego dorobku twórczego za ostatni rok. Wystawa organizowana jest pod egidą Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz ZNP. Patronat nad wystawą objął prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Sylwia Zadworna

Prace z zakresu malarstwa, grafiki, na szkle malowane, haftu, tkactwa, rzeźby, fotografii zaprezentowali:
Marzena Baniel (fotografia)
Marian Baranowski (fotografia)
Ewa Bednarska (haft, dekoracje na butelkach)
Anna Bednarska (decoupage)
Maria Bentkowska (malarstwo)
Eryka Białłowicz (decoupage, serwetki)
Anna Bień (ikony)
Janusz Bieńkowski (grafika)
Marta Bulik ( malarstwo)
Barbara Chodań (fotografia)