Kultura studencka znowu działa

przecięcie wstęgi symbolizującej lockdown
Studenckie agendy kulturalne UWM udowodniły, że przymusowy wielomiesięczny lockdown nie odebrał im wigoru ani maestrii. Przed publicznością 31.05. po raz pierwszy po zniesieniu sanitarnych obostrzeń wystąpiły: Akademicka Orkiestra Dęta, teatr "Kloszart", Studium Wokalne oraz ZPiT "Kortowo".

Dla Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo" był to już 2. występ w odstępie kilkudniowym. Pierwszy dał 29 maja. Teraz pojawił się na scenie w Centrum Konferencyjnym UWM razem z Akademicką Orkiestrą Dętą, artystkami Studium Wokalnego UWM oraz aktorami studenckiego teatru "Kloszart". Gorące brawa, którymi publiczność nagradzała artystów, pokazały, jak bardzo oczekiwano powrotu kultury studenckiej. Zanim jednak rozpoczął się koncert, na scenie uroczyście przecięto czarno-żółtą taśmę, symbolizującą ograniczenia spowodowane epidemią. Przymusowa przerwa w działalności agend Akademickiego Centrum Kultury UWM trwała 15 miesięcy.

- Po wielu miesiącach niewidzenia, serce się raduje, że możemy się wreszcie zobaczyć. Mam nadzieję, że to powrót do normalności. Dzisiejsze wydarzenie postrzegam jako bardzo cenną inicjatywę. Po pierwsze z perspektywy relacyjnej. Jako istoty społeczne musimy się spotykać, a spotkania online to nie jest to samo. Druga perspektywa to waga kultury studenckiej, interakcji widz - scena. Dajcie z siebie to, co najlepsze! - zwracał się do artystów i publiczności prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich, otwierając koncert.

Akademicka Orkiestra Dęta ostatni raz występowała przed publicznością podczas uniwersyteckiego balu charytatywnego, ale muzycy prowadzeni przez Rafała Krauze udowodnili, że kilkunastomiesięczna przerwa w koncertach nie obniżyła ich poziomu. Usłyszeliśmy wiązankę evergreenów - m.in. przeboje Stevie Wondera oraz najnowszy "Ale jazz sanah" i "Vito Bambino".

Ciepłe przyjęcie spotkało dziewczęta ze Studium Wokalnego, jednej z najmłodszych agend ACK i występującą solo Aleksandrę Sawczuk. Teatr "Kloszart" zaprezentował film krótkometrażowy - debiut reżyserski Mateusza Mirczyńskiego, szefa "Kloszartu". W Centrum Konferencyjnym można było również oglądać wystawę fotografii - najnowszy projekt artystyczny aktorów.

Koncert zakończył występ "Kortowa". Tym razem kortowiacy zaprezentowali wiązankę tańców starej Warszawy.

Koncert agend ACK to kolejny element obchodów Święta UWM, z konieczności pozbawionego w tym roku zwyczajowej uroczystej oprawy. Społeczność akademicką czeka jeszcze jeden prezent – 9 czerwca Uniwersytecki Teatr Muzyczny działający pod egidą Ośrodka Inicjatyw Artystycznych na Wydziale Sztuki zaprasza na premierę musicalu „Smerfowisko, czyli Gargamel złapany”.

mah, Janusz Pająk