Królowa Kortowa - lilia prosto z uniwersytetu

dr Beata Płoszaj-Witkowska, lilia Queen of Kortovo
Queen of Kortovo - to najnowsza polska odmiana lilii zarejestrowana w Królewskim Towarzystwie Ogrodniczym w Londynie. Wyhodowała ją dr Beata Płoszaj-Witkowska z Katedry Ogrodnictwa na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Certyfikat potwierdzający zarejestrowanie nowej odmiany lilii Queen of Kortovo Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Londynie wydało 27 stycznia 2016 roku. Dokument ten jest ważny na całym świecie. Queen of Kortovo to pierwsza roślina zarejestrowana przez UWM i jej poprzedniczki - WSR i ART - w tym jednym z najważniejszych na świecie towarzystw ogrodniczych.

Lilie to jedna z naukowych specjalności dr Płoszaj-Witkowskiej. Poświeciła im wiele lat żmudnej pracy, bowiem wyhodowanie nowej odmiany to „benedyktyńskie zajęcie”. Lilie były tematem jej pracy doktorskiej i są wielką pasją do dzisiaj. Prace nad nową odmianą lilii rozpoczęła w 2007 r. Do krzyżowania użyła dwu form rodzicielskich odmiany Bornim i Pająk, którą wyhodował nieżyjący już prof. Kazimierz Mynett z Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach – największy polski autorytet naukowy w dziedzinie lilii. Bornim była matką, a Pająk - ojcem.

- Wykorzystałam te, a nie inne odmiany, gdyż chciałam uzyskać odmianę, która może zimować w naszych warunkach w gruncie, czyli jest odporna na zimno, choroby oraz jest późno kwitnąca – ok. 15 lipca. Na dodatek nie chciałam, aby pachniała. Takich cech po ich potomstwie się spodziewałam – wyjaśnia dr Płoszaj-Witkowska. I takie też uzyskała, co potwierdził certyfikat Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w Londynie.

Dr Płoszaj-Witkowska użyła 50 cebulek Bornim i pyłku z Pająka. Z tego „związku” uzyskała 30000 nasion. Po ich segregacji i dokładnej ocenie wydzieliła 468 nasion celnych, czyli mających zarodki. Te wysiała do gruntu. Skiełkowało z nich 200, z których 50 było klonami, czyli roślinami dającymi cebule. W pierwszym roku zakwitło z nich 5. W następnych latach jeszcze 35. Wśród tych 35 znalazła się ta najważniejsza i najpiękniejsza – Królowa Kortowa. Wybrać królową nie było łatwo.

- Selekcja pod kątem wyglądu  to etap końcowy.  Najpierw pod uwagę bierze się wiele innych cech, takich jak np. barwa wszystkich elementów okwiatu, czyli płatek zewnętrzny i wewnętrzny i ich strona wierzchnia i spodnia, kropki, nitka pylnikowa, pyłek, znamię słupka, słupek, zalążnia, barwa liści oraz szypuły kwiatostanowej, średnica kwiatu, wysokość rośliny, pora kwitnienia i inne. Królową mogła zostać tylko ta lilia, która tę ostrą selekcję przeszła – wyjaśnia dr Płoszaj-Witkowska.

Nie ukrywa, że czuje dużą satysfakcję. W środowisku hodowców lilii certyfikat Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego jest dużym osiągnięciem.

- Włożyłam w hodowlę lilii wiele lat ciężkiej, w dużej mierze fizycznej pracy. Żeby je wyhodować, musiałam być w ogrodzie już o godz. 5 rano i zapylać tysiące kwiatów. Teraz mam potwierdzenie na piśmie, że moja praca została uznana. No i nasze Kortowo ma wreszcie swój kwiat, który może je nie tylko ozdabiać, ale sławić w całej Polsce i nie tylko - zapewnia dr Płoszaj-Witkowska.

Dr Beata-Płoszaj Witkowska, wyhodowała jeszcze jedną odmianę lilii. Tę będzie rejestrować też na UWM w Centralnym Ośrodku Badań Odmian Uprawnych w Słupi Wielkiej pod nazwą Kortowo. Jest to odmiana odporna na choroby i szkodniki, nie rozwija owocostanów, idąca w cebule, co zabezpiecza przed zmniejszaniem się kwiatów i bardzo wysoka.

Jeszcze nie wiadomo, gdzie i kiedy będzie można kupić Queen of Kortovo, ale na pewno w lipcu będzie ją można zobaczyć w uniwersyteckim ogrodzie.

*   *   *

Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) zostało założone w 1804 r. w Londynie i jest wiodącą ogrodniczą organizacją charytatywną na świecie. Jego dobroczynny cel to: zachęta i poprawa nauki, sztuki i praktyki ogrodniczej we wszystkich jej gałęziach. Miłość do ogrodnictwa promuje poprzez organizację wystaw kwiatowe takich, jak: wystawy kwiatów w Chelsea, Hampton i w Tatton. Obsługuje również szkolenia dla profesjonalistów i amatorów ogrodników.

*   *   *

Dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska jest adiunktem w Katedrze Ogrodnictwa na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Prowadzi ze studentami zajęcia z przedmiotu rośliny ozdobne: kwiaty, krzewy i drzewa. Jej zainteresowania naukowe dotyczą rozmnażania in vitro oraz hodowli m.in. czosnków ozdobnych, lilii i storczyków, a także hortiterapii, której w Polsce jest prekursorką. Jest kierownikiem studiów podyplomowych z hortiterapii, członkinią Stowarzyszenia Producentów Roślin Cebulowych w Skierniewicach przy Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Prowadzi 2 studenckie koła naukowe: florystów i miłośników roślin ozdobnych. Jest inicjatorką i współorganizatorką olsztyńskich wystaw dalii i konkursów na najpiękniejsze kwiat i kompozycje z dalii.

Lech Kryszałowicz