Kortowski stadion z dofinansowaniem MSiT

modernizacja kortowskiego stadionu, UWM, sport
Trzy i pół miliona złotych obiecało przekazać UWM Ministerstwo Sportu i Turystyki na remont i modernizację kortowskiego stadionu.

Kortowski stadion lekkoatletyczny i pawilon AZS powstały w 1970 r. Stadion w 1998 r. przeszedł poważną modernizację. Otrzymał wtedy m.in. tartanową nawierzchnię, jako pierwszy w województwie. Od tamtej pory jednak pod względem technicznym nic się na nim nie działo, a że jest dość mocno eksploatowany, zużycie wzmogło jeszcze naturalny proces starzenia się.

Stadion już od kilku lat wymaga remontu i unowocześnienia. Na przeszkodzie w ich realizacji stał jednak brak pieniędzy. Władze Uniwersytetu starały się o nie już od kilku lat i oto pod koniec maja Ministerstwo Sportu i Turystki zakwalifikowało kortowski stadion do ogólnopolskiego Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Kortowski stadion znalazł się na tej liście liczącej 15 pozycji na 3. miejscu, za stadionem AWF w Warszawie i miejskim w Tychach. Ministerstwo obiecało na przeprowadzenie remontu i modernizacji tego obiektu 3,5 mln zł. 500 tys. w tym roku i resztę w następnym.

Na czym ma polegać modernizacja?

Przede wszystkim stadion zostanie dostosowany do wymogów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i w ten sposób będzie można na nim przeprowadzać zawody o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, a uzyskane podczas nich wyniki będą przez PZLA uznawane. To dostosowanie oznacza, że otrzyma 8-torową bieżnię o nawierzchni kauczukowej. Na płycie głównej zostaną urządzone: skocznie do skoku wzwyż, do skoku w dal, trójskoku i o tyczce; rzutnie do rzutu oszczepem, dyskiem i młotem oraz do pchnięcia kulą. Pojawi się strefa do rozgrzewki. Przebudowane i unowocześnione zostaną trybuny. Wschodnia (od ul. Oczapowskiego ) - pomieści 1,5 tys. osób, zachodnia - ponad 1000.

Przygotowania do przebudowy stadionu są już mocno zaawansowane.

 - Uniwersytet ma już gotowy projekt techniczny i budowlany inwestycji (z pozytywną opinią PZLA) oraz prawomocne pozwolenie na budowę. Następny krok – to przetarg na wykonanie potrzebnych prac.  Jeśli prace przygotowawcze zaczną się jeszcze tej jesieni – to na początku roku akademickiego 2017/18 stadion powinien być gotowy – informuje dr inż. Aleksander Socha, kanclerz UWM.

Czy przyznana przez MSiT kwota wystarczy na realizację planów uczelni?  Niestety nie. Szacuje się, że trzeba co najmniej jeszcze raz tyle i dlatego władze uczelni zamierzają starać się o dofinansowanie w różnych innych źródłach. Kortowski stadion służy bowiem nie tylko studentom, ale wielu innym grupom społecznym, np.: uczniom, policjantom, strażakom. Za jego udostępnianie UWM nie żąda opłat.

lek

w kategorii