Kortowska medycyna na 1. miejscu

Zmień rozmiar tekstu

Absolwenci kierunku lekarskiego na UWM zajęli 1. miejsce w Polsce na Lekarskim Egzaminie Końcowym. W egzaminie uczestniczyli absolwenci 12 uczelni medycznych.

Wszyscy absolwenci roku akademickiego 2014/2015, kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych UWM zdali z pozytywnym wynikiem. Pozostałym, 11 uczelniom się to nie udało. Najniższy wynik olsztyńskiego absolwenta z egzaminu - 109 pkt - jest także znacząco wyższy od wyników pozostałych uczelni. Za UWM uplasowały się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

- To ogromny sukces. W ubiegłym roku zajęliśmy 4. miejsce w ogólnej klasyfikacji i 2. pod względem zdawalności. W tym roku w obu kategoriach zajmujemy pierwsze miejsce, a pragnę przypomnieć, że do Lekarskiego Egzaminu Końcowego przystąpił dopiero  drugi rocznik absolwentów - podkreśla prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych. - Teraz będziemy robić wszystko, aby tę pozycję utrzymać. Przed naszymi absolwentami jeszcze staże i wybór specjalizacji, ale tak dobrze zdany egzamin otwiera przed nimi wiele możliwości - dodaje dziekan.

To ogromny sukces nie tylko Wydziału Nauk Medycznych, ale i całego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Sukces, na który składa się olbrzymia praca dydaktyczna pracowników wydziału i samych studentów.

- Jeszcze to do mnie nie dotarło. Jestem zaskoczona tymi wynikami i bardzo szczęśliwa. Egzamin był bardzo trudny. Największy problem sprawiały mi pytania z ginekologii i położnictwa. Udało mi się zdobyć 169 pkt, czyli z całego testu uzyskałam 88%. Teraz przede mną 13-miesięczny staż w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, a potem wybór specjalizacji. Marzy mi się neurologia - mówi Aleksandra Pawlos, tegoroczna absolwentka. - Gdybym znów miała wybierać kierunek studiów i uczelnię, to z pewnością byłaby to medycyna w Olsztynie - dodaje.

Oskar Srok, również absolwent kierunku lekarskiego WNM, jeszcze nie zdecydował jaką specjalizację wybierze.

- Może ortopedię? Mam jeszcze rok na zastanowienie. Na razie chcę odpocząć, a od padziernika ostro wezmę się do pracy - mówi Oskar. - Jak się przygotowywałem do egzaminu? Wbrew pozorom wcale nie zakuwałem przez całe wakacje. Najwięcej dały mi zajęcia i to co wyniosłem ze studiów przez te 6 lat oraz organizowane specjalnie dla nas w ostatnim roku dodatkowe wykłady - podsumowuje Oskar.

syla

Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi podaje, że do egzaminu przystąpiły w całym kraju 6084 osoby, uzyskując średnio 131,6 punktów. Maksymalny wynik wyniósł 174, a minimalny 3 punkty. Pięćset osiemdziesięciu dwóch zdających uzyskało wynik poniżej 56%. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 192. 8 zadań zostało unieważnionych przez zespół rozpatrujący zastrzeżenia.