„Kortowo” odebrało flagę od Prezydenta RP

Zmień rozmiar tekstu

Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" odebrał 2 maja od Andrzeja Dudy, prezydenta RP flagę Rzeczypospolitej Polskiej w podziękowaniu za wkład w szerzenie kultury polskiej w kraju i za granicą.

Wyróżnienia wręczono na placu przed Pałacem Prezydenckim w dniu święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego podniesienia flagi państwowej RP na wieży zegarowej Zamku Królewskiego.  Prezydent wręczył także Ordery Odrodzenia Polski  i Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Podziękował odznaczonym oraz organizacjom, które otrzymały flagi RP za prowadzoną od lat działalność.

- Dziękuję, że ją realizujecie w tak wspaniały sposób. Mam nadzieję, że te biało-czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i pokażecie waszym podopiecznym, podwładnym, kolegom koleżankom będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczypospolitej Polskiej, dla rozsławiania Polski w kraju i poza granicami – mówił Andrzej Duda.

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” to reprezentacyjna grupa folklorystyczna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i jedna z najbardziej znanych agend kulturalnych Akademickiego Centrum Kultury. Działa od lat 60. XX wieku. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa około 70 studentów i absolwentów UWM.

Repertuar zespołu jest bogaty i zróżnicowany. Są w nim tańce narodowe oraz ludowe z terenów niemal całej Polski, obrazki sceniczne min. z: Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.

Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną był też wielokrotnie honorowany i nagradzany. Występował przed publicznością Włoch, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rosji, Litwy, Łotwy, Belgii, Holandii, Sycylii, Grecji, Korsyki, Monako, Malty, Czech, Egiptu, Szwajcarii, Luksemburga, Singapuru, Turcji, Macedonii, Ukrainy, Niemiec, Korei Południowej, Meksyku, Malezji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Brazylii.

Źródło Radio UWM FM