Kortowo w Meksyku

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” jako jedyny z Polski wziął udział w festiwalu folklorystycznym w Zacatecas w Meksyku - jednym z największych tego typu na świecie.

ZPiT „Kortowo” jako jedyny zespół folklorystyczny z Polski wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Gustavo Vaquera Contreras” w Zacatecas w Meksyku, który odbył się w dniach 27.07 - 03.08.2014 r. Zacatecas to ważne miasto w Meksyku, odpowiednik naszego Krakowa. Jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Było to dla kortowiaków niezwykle ważne wydarzenie, ponieważ festiwal w Zacatecas należy do grona największych tego typu imprez na świecie. Uczestniczyły w nim 42 zespoły, w tym połowa ekip prezentujących folklor z różnych części naszego globu i połowa z Meksyku. Oprócz „Kortowa” można było podziwiać ekipy z Bangladeszu, Korei, Tajwanu, Holandii, Francji, Finlandii, Węgier, Chile czy Ekwadoru. Koncerty odbywały się na 8 różnych scenach w Zacatecas oraz w 7 okolicznych miastach.

- Podczas festiwalu daliśmy 8 koncertów, każdy po 40 minut, w tym jeden w prestiżowym Teatrze Fernando Calderon. Wystąpiliśmy na dwóch paradach ulicznych w mieście Zacatecas, Zaprezentowaliśmy się również publiczności w Gwadelupie. Były to znakomite okazje do ukazania bogactwa naszego folkloru – mówi dr Ewa Kokoszko, kierownik zespołu.

Festiwal ten był dla kortowiaków wielkim wyzwaniem, gdyż odnalezienie się w wielokulturowym środowisku oraz nawiązanie kontaktu z publicznością i przekonanie widzów do naszego folkloru nie należało do najłatwiejszych, ale udało nam się.

- Świadczą o tym liczne podziękowania i owacje na stojąco, które, śmiało mogę powiedzieć, otrzymaliśmy jako jedyni wśród prezentujących się zespołów. Aby zdobyć serca publiczności zastosowaliśmy pewien fortel. Jedną z naszych piosenek przygotowanych na festiwal, a śpiewanych na zakończenie naszych koncertów, była pieśń „Cielito Lindo”, która polskiej publiczności znana jest pod tytułem „Teraz jest wojna”. Pierwszą zwrotkę tej pieśni zaśpiewaliśmy po polsku, a drugą - po hiszpańsku.

Ale wyjazd do tak odległego państwa, jak Meksyk to nie wyłącznie udział w festiwalu. To także wspaniała okazja do poznawania historii i kultury innych narodowości. Pierwszą taką możliwością zespól miał w Mexico City. Udało nam się zorganizować zwiedzanie tego wielkiego miasta z polskim przewodnikiem, Panią Joanna Siwkowską. Dzięki temu dotarliśmy do najważniejszych miejsc stolicy. Ponadto odwiedziliśmy najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Meksyku - Bazylikę Matki Bożej z Gwadelupy – dodaje kierowniczka.

Ale to nie jedyne atrakcje turystyczne, które czekały „Kortowo” w Meksyku. Miało ono wycieczkę do nieczynnej już kopalni srebra. Mogło także wjechać kolejką linową na górę leżącą w centrum Zacatecas, z której rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę.

Po festiwalu członkowie zespołu odpoczywali w Puerto Vallarta nad brzegami Pacyfiku oczekując na lot do ojczyzny. Ta miejscowość oprócz walorów turystycznych i wypoczynkowych ma także bogatą historię, w której mieszają się losy zarówno Indian, jak również hiszpańskich konkwistadorów.  

Wyjazd Kortowa do Meksyku wsparli: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Fundacja ŻAK UWM, firmy: ZETO SOFTWARE i Tomasza Krukowskiego Dashwood Polska Broker.
 
Rodian Pawłowski
w kategorii