W Kortowie królowały dalie

olsztynianie oglądają kwiaty na V Olsztyńskiej Wystawie Dalii
Ponad 120 odmian dalii niemal we wszystkich kolorach mogli podziwiać olsztynianie podczas V Olsztyńskiej Wystawy Dalii (9-10.09.). Organizatorem wystawy był Wydział Biologii i Biotechnologii UWM.

Już po raz piąty Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprosił wszystkich miłośników kwiatów na wystawę dalii. W kortowskich szklarniach organizatorzy z Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin zgromadzili ponad 120 odmian tych kwiatów w niemal wszystkich kolorach tęczy z kolekcji olsztyńskich miłośników tych kwiatów. Kwiaty i kwiatowe kompozycje można było oglądać przez dwa dni.

W tym roku formuła wystawy została rozszerzona, a w programie znalazły się niespodzianki. Przede wszystkim organizatorzy zdecydowali się na ludową oprawę wystawy. Mgr Teresa Jagielska z Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin, główna organizatorka wystaw dalii i inicjatorka przedsięwzięcia, powitała gości ubrana w warmiński strój ludowy. Ludowe stroje włożyli także prof. Stanisław Czachorowski z WBiB, prowadzący warsztaty malowania na szkle oraz Sylwia Okorska i Elżbieta Wilińska z WBiB, pomagające przy organizacji wystawy.

Można było dalie nie tylko oglądać, ale także malować oraz wykonać gipsowe odlewy kwiatów w silikonowych formach pod kierunkiem Dąbrówki Tyślewicz, rzeźbiarki z Gdańska.

Po raz pierwszy w organizację imprezy włączyło się Muzeum Etnograficzne z Olsztynka. Jego pracownicy poprowadzili warsztaty z układania papierowych kwiatów. W programie przewidziano także zajęcia florystyczne pod kierunkiem wolontariuszy z grupy M.A.I.K.oraz wycieczki po kortowskim ogrodzie doświadczalnym.

Tradycyjnie wystawie towarzyszył konkurs na najpiękniejszą odmianę i najpiękniejszą kwiatową kompozycję. W tym roku jury za najładniejszą uznało odmianę Spartakus o ciemnoczerwonych chryzantemowych płatkach z kolekcji Grażyny Sadłowskiej i Władysława Żarnowskiego. Zdobyli oni także nagrodę za najpiękniejszą kompozycję - ogromnego motyla ułożonego z różnobarwnych dalii.

Najpiękniejszą odmianę oraz najpiękniejszą kompozycję wybierała również publiczność. Ta większością głosów palmę pierwszeństwa przyznała odmianie Nick SR z kolekcji Stanisława Tomczonka. Za najpiękniejszą kompozycję ponownie uznany został daliowy motyl.

Co roku w wystawie uczestniczy Stanisław Lipień z Ptaszkowa koło Kamiennej Góry na Śląsku. Jest znanym w kraju hodowcą dalii, członkiem międzynarodowych stowarzyszeń hodowców tych kwiatów.

- Niemal 70% dalii będących w posiadaniu olsztyńskich hodowców pochodzi z mojej stajni – mówi z dumą. Jego kolekcja to około 700 odmian dalii. W tym roku przywiózł do Kortowa na wystawę dalie pomponowe o odrobnych, wielobarwnych kwiatach.

Własną kolekcję dalii posiada także Wydział Biologii i Biotechnologii UWM. W uniwersyteckim ogrodzie doświadczalnym rośnie niemal 300 odmian tych kwiatów, w tym odmiana Olsztyn, która została oficjalnie zaprezentowana publiczności na ubiegłorocznej wystawie.

- Zapraszamy wszystkich miłośników kwiatów do odwiedzin i obejrzenia naszej kolekcji. Warto także obejrzeć nasz zbiór chryzantem, właśnie zaczynają kwitnąć – zachęca mgr Teresa Jagielska z Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin, główna organizatorka wystaw dalii i inicjatorka przedsięwzięcia.

mah

Fot. Janusz Pająk, Stanisław Czachorowski

w kategorii