W Kortowie dyskutowali o wyzwaniach ochrony środowiska

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK
Nielegalne składowanie odpadów i czystość powietrza to współczesne wyzwania ochrony środowiska. Na ten temat dyskutowali uczeni w Kortowie podczas międzynarodowej konferencji naukowej.

- Polska jest krajem, w którym można pokazać wiele dobrych przykładów ochrony środowiska, ale niestety są także obszary, o których chcielibyśmy mówić jak najmniej - powiedział obecny na konferencji Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Szef NIK zauważył, że dobrym przykładem ochrony środowiska jest prowadzona polityka w obszarze polityki wodno-ściekowej.

- To co się udało w ostatnich kilkunastu latach w Polsce w dużej części z wykorzystaniem funduszy z Unii Europejskiej to ogromny sukces w zakresie oczyszczania, na przykład ścieków. Polskie rzeki, polskie wody generalnie są czyste. Jest to zdecydowana poprawa w stosunku do tego, co jeszcze było na początku lat dziewięćdziesiątych – wyjaśnił Krzysztof Kwiatkowski.

Największym wyzwaniem obecnie jest czystość powietrza.

- O tym obszarze chcielibyśmy mówić jak najmniej albo mówić dopiero za jakiś czas. Polska ze wszystkich państw Unii Europejskiej jest najbardziej zanieczyszczonym krajem, jeżeli chodzi o powietrze. Na 50 miast europejskich ponad trzydzieści najbardziej zanieczyszczonych to polskie miasta - podkreślił prezes NIK.

Warmia i Mazury wśród najczystszych miejsc w Polsce

Krzysztof Kwiatkowski dodał również, że na szczęście znajdujemy się w jednym z najczystszych miejsc w Polsce – województwie warmińsko-mazurskim.

- To tutaj znajduje się Puszcza Borecka, która jest jednym z najczystszych miejsc w naszym kraju. Jeśli chce ktoś odpocząć od smogu, zapomnieć o pyłach zawieszonych, o benzopirenie niech przyjeżdża do województwa warmińsko-mazurskiego do Puszczy Boreckiej – dodał prezes NIK.

W konferencji udział wziął również prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

- Konferencja dotyczy spraw środowiskowych. To dla naszego Uniwersytetu, który położony jest w malowniczym Kortowie, niezmiernie ważne zadanie. W związku z tym na najbliższym posiedzeniu Senatu UWM podejmiemy uchwałę dotyczącą utworzenia na naszej uczelni Centrum Bezpieczeństwa i Monitoringu Ochrony Środowiska. Mam nadzieję, że stanie się to wzorem nie tylko dla naszego kraju, ale dla krajów europejskich – zauważył rektor.

Składowanie odpadów - palący problem

O przestępczości przeciwko środowisku z punktu widzenia praktyki i teorii opowiadała prof. Ewa Guzik-Makaruk, prodziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

- Rozbieżność między teorią a praktyką jest dosyć duża. Z przeprowadzonych badań wynika, że przestępczość przeciwko środowisku zajmuje marginalną pozycję w ogóle przestępczości kryminalnej. Najczęściej, jeśli chodzi o tę kategorię przestępczości, dochodzi do czynów związanych z nieprawidłowym składowaniem odpadów. Nieprawidłowa gospodarka odpadami w tej kategorii króluje. Trzeba pamiętać o tym, że przestępczość przeciwko środowisku jest bardzo szczególną z uwagi na to, że sprawcy są również ofiarami. Czasem wydaje się, że są to przestępstwa bez ofiar, nie zgłasza się ich. Potencjalny obywatel nie jest zainteresowany tym, aby informować, na przykład, że w lesie znajduje się góra śmieci. To, co my wykrywamy i to, co widzimy na podstawie statystyk to jest wierzchołek „góry lodowej", czyli tego co jest w rzeczywistości – podkreśliła prof. Ewa Guziuk-Makaruk.

Prodziekan odniosła się również do podpaleń składowisk śmieci, które w ostatnich miesiącach spędzają sen z powiek mieszkańcom i władzom wielu miast w Polsce.

- Jest to sprawa trudniejsza, dlatego że tutaj istnieje jeszcze kwestia sprowadzenia pożaru albo niebezpieczeństwa pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób. Kwalifikowane jest to jako przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu. W ostatnim czasie mieliśmy tak wiele tych przypadków, że nie mogą być zbiegiem okoliczności. Krótko mówiąc: jest to świadome i celowe działanie człowieka. A po co to się robi? Po to, żeby zrobić miejsce na nowe śmieci. Niedawno miała miejsce bardzo przykra sytuacja. Nie tylko spłonęły śmieci, ale również doszło do karambolu w ruchu drogowym. Na drodze pod Jaworznem na skutek złej widoczności spowodowanej dymem zginął człowiek. To nie zabawa – podsumowuje prodziekan.

syla

Współczesne wyzwania ochrony środowiska"- to tytuł Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej 21 września przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przy współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Jej celem była dyskusja na tematy związane z ochroną prawną środowiska i jego zasobów, rozwijanie naukowej współpracy międzynarodowej oraz wypracowanie efektywnych rozwiązań legislacyjnych i edukacyjnych.