W Kortowie czuć już klimat świąt

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie można już poczuć klimat świąt Bożego Narodzenia. Zadbali o to 6 grudnia m.in. studenci i pracownicy Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Nauki o Żywności, organizując z okazji mikołajek specjalne wydarzenia dla społeczności akademickiej.

Studenci i wykładowcy filologii germańskiej z Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie zorganizowali 6 grudnia kolejny Weihnachtsmarkt, czyli tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy. Zebranymi datkami chcieli wspomóc podopiecznych fundacji "Rozwiń Skrzydła" z Kisielic.

- Pierwszy jarmark miał pokazać, jakie są tradycje Bożego Narodzenia w Niemczech. Datki przeznaczyliśmy wtedy na Schronisko Zwierząt w Olsztynie. Natomiast w momencie, kiedy podstanowiliśmy, że chcemy zrobić z tego coroczne świetowanie, postanowiliśmy przekazywać nasze środki tylko i wyłącznie jednej fundacji, która opiekuje się dziećmi niepełnosprawnymi - mówiła w rozmowie z Kamilem Baranowskim dr Małgorzata Derecka z Katedry Jezyka Niemieckiego UWM. - Kwota z roku na rok rośnie. Przychodzą do nas także szkoły, które przywożą z sobą ozdoby świąteczne, ciasta, które tutaj sprzedajemy. Wspaniale uczestniczą w tym studenci i pracownicy.

>>> Rozmowa z dr Małgorzatą Derecką

>>> Rozmowa z uczestnikami wydarzenia

Świąteczny klimat czuć było także 6 grudnia na Wydziale Nauki o Żywności. Po pandemicznej przerwie wróciły tam "Mikołajki z NoŻami". Pyszne przekąski i słodkości przygotowali studenci działający w kołach naukowych. Przeprowadzono także zbiórkę jedzenia dla Banku Żywności w Olsztynie. Przez cały dzień po budynku wydziałowym krążyły również śnieżynki oraz Mikołaj, zbierając do puszek pieniądze w tegorocznej edycji Kortowskiego Mikołaja. Tym razem za sprawą koleżeńskiej zbiórki organizowanej przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego obdarowana ma zostać Marta Burzyńska.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Mikołajki w 2018 roku - mówiła w rozmowie z TV Kortowo prof. Małgorzata Darewicz, dziekan Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie. Przypomniała też, że z powodu pandemii przez dwa lata wydarzenie nie mogło się odbywać. A szkoda, bo - jak mówiła prof. Darewicz - miało ono szczególne znaczenie dla społeczności akademickiej.

- To okazja do zaprezentowania się studentów, którzy działają aktywnie w naszych kołach naukowych - tłumaczyła pani dziekan. - Wydział Nauki o Żywności kojarzy się z... żywnością. Studenci dzielą się więc potrawami, które sami przygotowali. Jest to oczywiście bardzo cenne również z punktu widzenia poznawania siebie. A po pandemii studenci bardzo tego potrzebują.

Gościem tegorocznych Mikołajek z NoŻami był m.in. Prorektor ds. studenckich UWM. - To bardzo ważne wydarzenie. Studenci zawsze mają świetne pomysły. Takie oddolne wydarzenia zawsze warto wspierać. Dlatego tutaj jestem, żeby cieszyć się razem ze studentami - mówił prof. Sławomir Przybyliński.

>>> Radiowa relacja z wydarzenia

Źródło: Radio UWM FM, TV Kortowo