Kortowiada 2022: znamy termin 61. edycji juwenaliów!

Wyczekiwane święto żaków rozpocznie się w tym roku tego samego dnia, w którym od ponad 20 lat obchodzimy Święto Uniwersytetu. Kortowiada potrwa do 4 czerwca. Już teraz wiadomo, że będzie sporo nowości.

Organizatorzy, jak sami przyznają, zdecydowali się na kilka ważnych zmian w formule Kortowiady. Pierwsza z nich ma związek z kalendarzem: zmianie ulega termin studenckiego święta. Zamiast tradycyjnego dla tej imprezy maja, wybrano początek czerwca. Po drugie, główna scena nie stanie na Górce Kortowskiej, lecz na plaży. Powód? Wzniesienie, będące charakterystycznym punktem nie tylko na mapie Kortowa, ale i nierozerwalnie chyba kojarzone z olsztyńskimi juwenaliami, przechodzi modernizację. Jej podstawowym celem jest umocnienie podłoża, które - oczywiście - ma pozostać naturalne, ale bezpieczne. Na tym jednak nie koniec, bo inwestycja przewiduje także powstanie w okolicy Górki zaplecza technicznego, które pozwoli w przyszłości na organizację w tym miejscu kolejnych wydarzeń.

Kortowiada utrzyma w tym roku formułę festiwalu muzycznego. Na głównej scenie wystąpi 15 artystów, a ich koncerty będą odbywać się nie, jak dotąd, w czasie dwóch dni, ale trzech. Wydłużone zostanie także działanie namiotu, w którym trwać będzie tzw. cicha impreza. Silent Party w słuchawkach zaplanowano od środy do soboty. W specjalnej strefie, której gospodarzem będzie samorząd studencki naszej uczelni, pojawią się także dodatkowe atrakcje sportowe i kulturalne.

Warto odnotować także, że tegoroczna Kortowiada ma swoje hasło przewodnie, doskonale wpisujące się w działania podejmowane przez naszą uczelnię, umocnione ostatnio m.in. powołaniem zespołu Green Team, wspierającego wdrażanie na Uniwersytecie cele zrównoważonego rozwoju.

– Zainspirowani potencjałem Kortowa, motywem przewodnim tegorocznej Kortowiady chcemy uczynić hasło „Green Camp”. To bardzo bliski nam temat, ponieważ nasza uczelnia określana jest często mianem „Zielonego Uniwersytetu”, promującego ekologię i działającego w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju – tłumaczy Piotr Wałejko, przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studentów UWM w Olsztynie. – Przygotowując festiwal, dbamy o naturalne piękno naszego miasteczka. Juwenalia traktujemy także jako okazję, by pokazać wszystkim osobom spoza UWM zalety naszego kampusu. Planujemy zaproponować uczestnikom wydarzenia wiele form aktywności będących wskazówkami dotyczącymi tego, jak (i dlaczego) dbać o środowisko.

Począwszy od 18 stycznia organizatorzy Kortowiady będą ujawniać informacje o kolejnych muzykach, którzy zagrają podczas olsztyńskich juwenaliów. Sprzedaż biletów rozpocznie się z kolei 22 lutego. Ich liczba będzie limitowana, a cena dla studentów UWM - niższa.

Olsztyńskie juwenalia mają wieloletnią tradycję. W ostatnich dwóch latach na ich drodze stanęła pandemia, ale organizatorzy, czyli Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, reprezentowany w tym zakresie przez Radę Uczelnianą Samorządu Studentów, oraz Fundacja Samorządu Studentów UWM, podjęli wyzwanie poradzenia sobie z niesprzyjającą rzeczywistością. W 2021 roku Kortowiada odbywała się w formie hybrydowej: przed sceną bawiło się zaledwie 250 osób, a pozostałym umożliwiono uczestniczenie w wydarzeniu za sprawą transmisji online.

dbp