Kortowiada 2018 ruszyła

Miss Wenus 2018 UWM została Natalia Konopko, z Wydziału Lekarskiego. Tradycyjny Bój Wydziałów wygrała weterynaria. Zaś w sobotę zmagały się ze sobą akademiki. Ostatnim wydarzeniem Kortowiady był mecz błotny.

 

Mecz błotny

 

Jak co roku, ostatnim wydarzeniem Kortowiady było połączenie sportu i świetnej zabawy. O czym mowa? O meczu błotnym. Żadna osoba będąca na boisku nie wyszła z niego czysta i sucha.

 

Chociaż to wyjątkowe wydarzenie odbywało się w Ośrodku Jeździeckim, a więc dość daleko od centrum Kortowa to cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na trybunach oprócz wielu studentów, zasiadły także rodziny z dziećmi. Wszystkiemu sprzyjała piękna pogoda i cudowna atmosfera. Ponad dwugodzinne spotkanie przepełnione było świetną zabawą i sportowymi emocjami. W grze brało udział 6 drużyn, z czego dwie kobiece. Każdy zawodnik traktował ten mecz jako idealną okazję do rozrywki i aktywnego spędzenia czasu. Granie w piłkę nożną w błocie pokazało, że student potrafi i to po tak intensywnych Juwenaliach!

 

Mecz o 3. miejsce stoczyła kadra WBZ oraz Babki RUSS. Starcie to wygrali mężczyźni. Za to finał był niemal tak samo emocjonujący, jak starcie Realu z Barceloną! Nie zakończył się bramką w czasie podstawowym. Potrzebne były rzuty karne. Kolejny rok z rzędu zwycięzcą zostali Koordynatorzy do spraw sportu. Na drugim miejscu natomiast znalazły się Chłopaki RUSS, którzy przegrali w przysłowiową „loterię piłkarską”.

 

Niestety jedna z uczestniczek doznała urazu. Medycy obecni na meczu bardzo szybko udzielili jej jednak pomocy. Wszystkie drużyny zasłużenie otrzymały gromkie brawa od widzów. Po spotkaniu zawodników czekała już tylko kąpiel, ale tym razem wodna oraz zasłużony odpoczynek i poczęstunek.

Zobacz galerię.

 

Ewelina Bramowicz

 

Bój Akademików

Tegoroczny Bój Akademików (sobota) odbył się nie na stadionie, jak to zawsze miało miejsce, lecz na placu za Wydziałem Nauk Technicznych. Reprezentacje domów studenckich stanęły do zawodów w gotowości i pełne entuzjazmu. Razem z uczestnikami na placu stawiło się mnóstwo mieszkańców akademików, którzy z zapałem przyszli kibicować  swoim drużynom. Na bój składało się 5 zadań, w tym kręcenie kołem hula hop oraz słynny bieg śmierci. Oprócz tego nie brakowało standardowych konkurencji takich, jak przeciąganie liny, wyścigi w taczkach i bieg ze związanymi nogami.

Każde z zadań było rozgrywane na czas. Na wyniki wpłynęło również skrupulatne wykonanie zadań przez uczestników. Na tej podstawie wyłoniono 3 zwycięskie drużyny:

1. miejsce – DS 7

2. miejsce – DS 11

3. miejsce – DS 119

Galerię znajdziesz TUTAJ

Weronika Linde, Foto: Piotr Mańko, Agata Wielkopolan Media Team

Bój Wydziałów

W Boju Wydziałów zmierzyli się ze sobą studenci 13 wydziałów. Tematy przewodnie przygotowanych na bój scenek były 2:„A ja miałem tylko wejść i wyjść” oraz „Nie takie rzeczy ze szwagrem robilim”. Przedstawiciele walczących wydziałów wykazali się niecodziennymi pomysłami i wyobraźnią. Wiedzieli również, jak odpowiednio podkreślić swoje przedstawienia dekoracjami i muzyką. Rywalizacja była zacięta, czego dowodziły motywujące przyśpiewki w wykonaniu publiczności, a w szczególności studentów Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Z zaprezentowanych skeczy można było dowiedzieć się np. jak się załatwia sprawy w dziekanacie, jak wciągająca może być gra The Sims oraz jak mija czas w toalecie. W drugim etapie potyczek swoim poczuciem humoru wykazali się nauczyciele akademiccy, co dowodzi temu, że podczas wspólnej zabawy bariera student-nauczyciel znika.
Jury z pewnością zmierzyło się z trudnym zadaniem wybierając zwycięzców tegorocznego Boju Wydziałów. Oto jego wyniki:

1. Wydział Medycyny Weterynaryjnej

2. Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa

3. Wydział Nauk Ekonomicznych.

Dodatkowo wyróżniono najlepsze kreacje nauczycieli akademickich:
1. dr hab. Sławomir Przybyliński - dziekan Wydziału Nauk Społecznych

2. dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska - prodziekan ds. toku studiów Wydziału Nauk Ekonomicznych

3. prof. Krzysztof Wąsowicz - prodziekan ds. nauki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Zobacz jak walczyły wydziały.

Media Team Kortowiady: Monika Malinowska, Fot: Piotr Mańko, Adrianna Mętecka, Agata Wielkopolan

 

Must Be The Dziekan

Pierwszym piątkowym wydarzeniem, otwierającym kortowiadowy weekend był Must Be The Dziekan. Do zawodów zgłosiło się czternaście wydziałów. Udział wzięli w nich dziekani oraz towarzyszący im studenci. Zawodnicy mieli za zadanie przepłynąć kajakami określony odcinek Jeziora Kortowskiego oraz przejechać na rowerach fragment promenady na plaży. Wszystkie drużyny wykazały się fantastyczną sprawnością fizyczną oraz zawziętością, zwłaszcza gdy musiały zmierzyć się z silnym wiatrem podczas pływania kajakami.  Przedstawicieli wydziałów wspierali pracownicy uniwersytetu oraz studenci. Humory dopisywały zarówno widzom, jak i zawodnikom, co ociepliło chłodny i wietrzny poranek.

Obie konkurencje były na czas i na tej podstawie wyłoniono zwycięzców:

1 miejsce – Wydział Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa

2 miejsce – Wydział Nauk Społecznych

3 miejsce – Wydział Humanistyczny

Zdjęcia znajdziesz tutaj

Miss Wenus

Natalia jest studentką drugiego roku kierunku lekarskiego na Wydziale Lekarskim UWM. Pochodzi z Elbląga. Olsztyńską uczelnię wybrała świadomie, doceniając poziom kształcenia w Collegium Medicum UWM.

- Wybrałam Olsztyn, bo jest blisko mojego domu. Z drugiej strony medycyna w Olsztynie stoi bardzo dobrze. W Warszawie są grupy 30-osobowe. W Olsztynie  10-osobowe. Wszyscy się znamy na całym wydziale. I nie żałuję tego wyboru - podkreśla.

W wielkim finale konkursu Miss Wenus wzięły udział studentki z 15 wydziałów. Przygotowania do niego zaczęły już w lutym. Na Facebooku były udostępniane zdjęcia z 3 sesji konkursowych zawodniczek, na podstawie których studenci mogli wybrać swoją faworytkę. W finale zaprezentowały 3 układy w pełnym składzie oraz po jednym układzie w mniejszych, kilkuosobowych grupkach. Dziewczyny można było podziwiać miedzy innymi w pięknych strojach kąpielowych, które udostępniła firma Chilli – atelier brafittingu oraz w strojach sportowych, ufundowanych przez Sportowy Sklep. Ponadto finał urozmaiciły scenki przygotowane przez miss z pomocą przedstawicieli ich wydziałów. Wyjątkową atmosferę i wsparcie dla kandydatek zagwarantowała publiczność, która aktywnie brała udział w show. Pogoda dopisała, dzięki czemu widzowie przyszli licznie i zostali do końca konkursu.

Po obradach jury wyłoniło cztery kandydatki, dodatkowo piąta dziewczyna została wybrana w internetowym glosowaniu.

Miss Wenus - Natalia Konopko, Wydział Lekarski

I wicemiss - Anna Kowalik, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa

II wicemiss - Paulina Tobolska, Wydział Humanistyczny

Miss Publiczności - Elżbieta Wagner, Wydział Nauk Społecznych

Miss BIG-AGRO - Laura Misiewicz, Wydział Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa

Media team Kortowiady: Weronika Linde, Fot: Tomasz „Dyziek” Szostak, Marcin Galon, Aleksandra Fafińska, John Grudzina

Galerię znajdziesz TUTAJ

Parada

Chociaż od rana padał deszcz, na czas parady słońce z ciekawości nie wytrzymało i wyjrzało zza chmur. Od przekazania na starówce studentom symbolicznego klucza do bram miasta przez Piotra Grzymowicza, prezydenta Olszyna zaczęła się tegoroczna parada wydziałów przez miasto, oficjalnie rozpoczynająca Kortowiadę 2018.

Paradę otwierał Wydział Nauk Ekonomicznych a zamykał Wydział Lekarski. Taka kolejność wynikła z rezultatów Ligi wydziałów rozgrywanej podczas roku akademickiego. Rywalizacja dotyczyła zbiórek nakrętek i groszy, sportu, Belfra oraz gier barowych.

W tym roku didżeje zachęcający studentów do zabawy jechali na przyczepach ciągniętych przez olbrzymie traktory Case i Steyer dostarczone przez sponsorów. Wielkie kolumny głośnikowe dudniły na całe Kortowo słowa znanej piosenki: „Wszyscy wiedzą, co się dzieje: Kortowiada, Kortowiada!”. Studentom udzieliła się atmosfera niczym z karnawałowego Sambodromu w Rio de Janeiro.

Tomasz Iwański jest studentem 3. r. geodezji i szacowania nieruchomości, starostą roku. Przebrał się za Jacka Sparrowa - pirata z Karaibów.

- Kortowiadą żyję już od poniedziałku, a w sumie od miesiąca, bo tyle trwają przygotowania do boju wydziałów. W całej Kortowiadzie moim zdaniem najlepsza jest parada. Można się przebrać, za kogo się chce. Panuje na niej super klimat. Ludzie są do siebie przyjaźnie nastawieni – zapewnia Tomasz.

Marcin Puwalski - student 3. r. informatyki w Kortowiadzie uczestniczy 4. raz.

- To najlepsze juwenalia w Polsce. Nie boję się tego powiedzieć, bo byłem na juwenaliach w Poznaniu, Gdańsku i w Warszawie. Co tu jest takiego wyjątkowego? Ludzie i atmosfera przyjaźni - mówi z przekonaniem.

Olga Budny jest studentką 2. r. architektury na Politechnice Gdańskiej. Przyjechała do Olsztyna namówiona przez koleżankę, ale z nastawieniem sceptycznym. Nie wierzyła w zachwyty wygłaszane przez znajomych i wypisywane w Internecie.

- I jestem zachwycona. Ta parada jest super. Dobrze się tu bawię, a ludzie są fajni. Za tydzień mamy juwenalia trójmiejskie, ale obawiam się, że nie będą takie dobre – dzieli się swymi spostrzeżeniami Olga.

Parada zakończyła się na plaży kortowskiej. Tutaj, jak tradycja każe, prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, przekazał klucz od Uniwersytetu Krystianowi Filipkowi, przewodniczącemu samorządu studenckiego.

Turniej DS-ów

Powrót do dzieciństwa - to temat przewodni tegorocznego turnieju DS-ów. Odbył się on w środowe popołudnie (16.05.) tradycyjnie poprzedzając oficjalną inaugurację Kortowiady.

Do konkursu zgłosiło się 8 akademików. W tym roku tematem przewodnim był „Powrót do dzieciństwa. Komisja konkursowa wzięła pod uwagę pomysł, oryginalność wykonania, organizację oraz ogólne wrażenie.

Lista zwycięzców wygląda następująco:
I miejsce: Dom Studenta nr 7
II miejsce: Dom Studenta nr 3
III miejsce: Dom Studenta nr 4

Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 3000 zł, 2500 zł oraz 1500 zł.

V Integracyjny Mecz Koszykówki na Wózkach

W środowe popołudnie w kortowskiej hali AZS odbył się Integracyjny Mecz Koszykówki na Wózkach Inwalidzkich. Była to już jego 5. edycja. Na parkiecie zmierzyły się dwie drużyny: studenci UWM kontra przedstawiciele AKS OSW Olsztyn. Przed meczem widzowie mieli okazję przejechać się na wózku inwalidzkim oraz spróbować pokonać specjalnie przygotowane przeszkody. Chętnych nie brakowało.

Mecz trwał cztery ćwiartki, po dziesięć minut każda. Widzowie mogli zaobserwować fantastyczny popis umiejętności koszykarskich. Rywalizacja była zawzięta. Wynik do samego końca był trudny do przewidzenia, ze względu na wyrównany poziom obu zespołów. Spotkanie zakończyło się jednak zwycięstwem studentów UWM 41:34, wiadome jednak było, że nie o wygraną chodzi a o dobrą zabawę i zdrową rywalizację. Mecz zwieńczyło rozdanie medali wszystkim graczom oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie.

IV Kortowiadowy Bieg Przełajowy

Do wydarzeń poprzedzających oficjalny start Kortowiady należał także IV Kortowiadowy Bieg Przełajowy. Już przed startem wśród uczestników wyczuć można było dość gorącą atmosferę, a wzrok widzów przykuwali szczególnie przebrani uczestnicy biegu. Stroje zawodników w tym roku okazały się niebywale pomysłowe. Zawodnicy mieli do pokonania spory dystans, ale, zapewne dzięki dobremu przygotowaniu, świetnie sobie poradzili i pod koniec biegu można było obserwować zaciętą walkę o czołowe miejsca. Najszybszy okazał się Maciek Kwiatek, drugi bieg ukończył Marek Brojek, natomiast trzecie miejsce zajął Piotr Tyski. Najszybszym przebranym zawodnikiem z kolei okazała się Michalina Polak.

Więcej na http://kortowiada.pl/aktualnosci/

Marta Murawska, Weronika Linde, Marcin Lindeman - Media Team Kortowiady

Fot Marcin Galon, Krzysztof Hryszko, Karolina Matlęga, Agata Wielkopolan, Zuzanna Osiecka, Wojtek Fabiszewski